Ulla Salzgeberi kuulus Rusty on lahkunud

Saksa tippkoolisõitja Ulla Salzgeberi legendaarne hobune Rusty suri möödunud nädalal 25-aastasena. Rusty ja Salzgeber saavutasid aastatel 1997-2004 palju suuri võite ning neid peetakse üheks Saksamaa koolisõidu kuulsaimaks paariks.

Viimased seitse aastat veetis Rusty aega Ungaris karjamaal koos ponisõbraga Motte. "Ühel päeval me leidsime ta lamamast ja püsti ta keeldus tõusmast. Kutsusime veterinaari ning lasime ta rahumeelselt magama panna. Mul on tohutult hea meel, et ta sai nautida nii palju aastaid karjamaal rahus pärast suurt ja edukat karjääri," seletas Salzgeber.

Maksaraudjas Rusty oli muide läti tõugu ning tema algne nimi oli Rotors. Ta sündis Burtnieki kasvanduses 2 aprillil 1988. 1990. aastal müüdi 2aastane hobune Valgevenesse, kust ta müüdi edasi Saksamaale. Salzgeber avastas Rusty Alexander Mokseli takistussõiduhobuste tallist.

Nende karjäär sai alguse 1997ndal aastal Verdenis toimunud EM-il, kus saavutati võistkondlik kuld ja individuaalselt kuues koht. 1998. aasta WEG-il Roomas tuli taas võistkondlikult võitjaks ning pälviti individuaalne pronks Isabell Werthi ja Anky van Grunsveni järel. 1999. aasta EM-il Arnheimis langes nende saagiks juba võistkondlik kuld ja individuaalne hõbemedal.

2000. aasta OM-il võideti taaskord võistkondlik kuld, individuaalselt pronks. Nende küri esituse ajal muide muusika katkes. Carmina Burana vabakava jäi alatiseks nende kaubamärgiks ning seda muusikat meenutatakse sageli just seoses Rustyga, kes näitas suurepäraseid piruette ning legendaarseid ühe tagant jalavahetusi.

Rusy ja Salzgeberi karjäär jätkus hoogsalt ning nad olid pärast Isabell Werthi Gigolo pensionile minekut Saksamaa number üks paar. 2001 ja 2003. aasta EMil võideti taas meeskondlik ning sedapuhku ka individuaalne kuld. 2002. aasta WEG-il Jerez de la Fronteras pälviti veelkord võistkondlik kuld ning individuaalne pronks.

2001, 2002 ja 2003 võideti ka Maailmakarikas, kuid viimasel aastal sattusid nad suurde skandaali, kui Rustylt võetud dopinguproov osutus positiivseks ning tiitel tuli üle anda teiseks tulnud Debbie McDonaldile ja Brentinale. Rusty veterinaar Dr. Hans Stihl andis hobusel 25 mg droogi nimega Testosterone Propionate, mis oli väidetavalt mõeldud hormonaalse tasakaalu kõikumise, (mis arvatavasti põhjustas hobusel karvade väljalangemist), raviks. Saksa ratsaliit andis paarile kõigest kahe kuu pikkuse võistluskeelu ning erireegli kohaselt lubati nad taas võistlema 2004. aasta Saksamaa Meistrivõistlustele, et nad saaks kvalifitseeruda OM-ile. 2004. aasta OM jäigi neile tegelikult viimaseks suureks saavutuseks – võideti võistkondlik kuld ning individuaalne hõbemedal, pärast mida saadeti Rusty pensionile.

"Ma mõtlen sageli tagasi meie kõige ilusamale, esimesele võidule 2000. aasta Saksamaa Meistrivõistlustel Balves. veel enam mõtlen ma sellele unikaalselt tundele, mida Rusty andis mulle nii paljudel võistlustel. See tunne jääb minu jaoks alati erakordseks," lausus Ulla Salzgeber.

Rusty ja Ulla kür Aachenist: http://www.youtube.com/watch?v=g7ykH8WsuR8

Uudis on tõlgitud portaalist www.eurodressage.com