Uuriv ajakirjandus paljastas hobuste väärkohtlemise tippkoolisõidutallis

Eile oli eetris palju kõmu tekitanud Taani uuriva ajakirjanduse saade “Operation X”, mis keskendus hobuste treenimise eetilisusele Andreas Helgstrandile kuuluvates tallides. Tegu on esimese osaga ja teine osa on eetris järgmisel nädalal. Saade on toonud kaasa laialdase hukkamõistu ja täna teatas Taani ratsaspordi liit (Dansk Ride Forbund, DRF), et arvab Andreas Helgstrandi esialgu Taani koondisest ja kõigist koondise tegemistest välja.

Mida saates näidati?

Kuna saade on nähtav vaid Taani elanikele, siis on paljud pidanud toetuma saate kirjeldustele ja lühikestele klippidele (vaata klippe- “Operation X afslører voldsom behandling af heste hos milliardær”). Kõige detailsem ülevaade ilmus saksakeelses hobuajakirjas St. GEORG (“TV2 zeigt Alltag bei Helgstrand in Dänemark: Sporen- und Maulwunden, Peitschenstriemen und Rollkur”).

St. GEORG artiklist saab lugeda, kuidas hobustel on haavad liigsest kannuste ja piitsa kasutamisest ning nii kordetamisel kui ratsutamisel väänatakse hobuse pea ja kael ülepaindesse ehk kasutatakse rollkuri. Tallitöötajatele on antud suunised kasutada kannuseaukude varjamiseks kingaviksi. Piitsavorpidega hobused peavad kandma tekki, et talli külastajad ei näeks väärkohtlemise jälgi.

Liigsest kannuste kasutamisest tekkinud haavad, mida tallitöötajad pidid kingaviksiga varjama. Foto: TV2

Palju kajastamist on saanud stseen, kus abilisena töötav naine mainib, et peaaegu kõikidel hobustel on veritsevad suuhaavad. Abilise sõnul veritsevad Bonjour ja Darwin sageli, Devolution veritseb aeg-ajalt ning Natural Spring ja Naxos veritsevad kogu aeg.

Abilise sõnul on ta rääkinud sellest hobuste ratsanikega, ent tulutult. “Ma hakkan aeglaselt sellega harjuma, et hobuste vastu ollakse karm,” tõdeb abiline.

Saates esinenud eksperdid nimetasid nähtut üheselt loomade väärkohtlemiseks.

Reaktsioonid saatele

Saate eetrisse minemise järel on inimeste pilgud pöördunud nii Helgstrandi sponsorite, äripartnerite kui ka DRFi poole.

DRF kogunes eile kohaliku aja järgi kell 17 kriisikohtumisele ja täna hommikul anti välja pressiteade, kus teatasid, et peatavad Andreas Helgstrandi koondise liikmelisuse ja mehel on keelatud võtta osa koondise üritustest.

Taani ratsutamistreenerite ühing (Dansk Ride-Instruktør Forening, DR-IF) teatas eile, et mõistavad saates näidatud treeningmeetodid hukka. “Taani ratsutamistreenerite ühing on pühendunud sellele, et hobuse heaolu ja tervis oleks alati fookuses ning ratsutamist harrastatakse viisil, mis austab looma kui partnerit, mitte kui tööriista,” seisis väljasaadetud pressiteates.

Hobuste ülepainutamine oli levinud praktika. Foto: TV2

Taani loomakaitse selts esitas eile avalduse politseile, paludes neil uurida loomade väärkohtlemist Helgstrand Dressage tallis.

Kõrvulukustav vaikus sportlastelt

Üha enam küsitakse, mida arvavad skandaalist Helgstrandi äripartnerid ja kolleegid ehk teised ratsasportlased ja tipp-koolisõitjad. Seni on vaid üksikud suutnud kirja panna paar, mittemidagiütlevat, rida selle kohta, kuidas nende jaoks on hobuste heaolu oluline, kuid selgesõnaliselt pole keegi veel Helgstrandi hukka mõistnud. Enim on pilgud pöördunud Cathrine Dufouri poole, kes teeb tihedat koostööd Helgstrandiga ja aitab müüa Helgstrandi hobuseid. Veel suvel kaitses ta Helgstrandi.

Novembri alguses Taani tabloidile Ekstra Bladet antud usutluses (“Efter sag om skjulte TV 2-optagelser: Dansk kendis reagerer”) ütles Dufour, et jälgib juhtumit tähelepanelikult, kuid ta ei anna kommentaare enne kui pole midagi käega katsutavamat. Kui Ekstra Bladet küsis: “Olete seal varem töötanud, see pole midagi, mida te pole näinud või märganud?” vastas Dufour, “Mitte kunagi, mitte kunagi.” Tänaseni pole Dufour kommentaari andnud ja tubli suunamudijana reklaamib ta hoopis toidulisandeid.

Töötajate sõnul kehtis tallis reegel, mille kohaselt tuli külaliste korral panna piitsajälgedega hobustele tekid peale. Foto: TV2

Saate ajal said vaatajad TV2 kodulehel küsida küsimusi saates osalenud ekspertidelt (“Operation X afslører voldsom behandling af heste hos milliardær”). Üks teemadest, mis tõusetus nii mõneski küsimuses, puudutas sektori ja Helgstrandiga seotud inimeste vaikimist. See toob saate kohta kõlanud kriitikani, mis leiab, et saade keskendub liialt ühele inimesele, ent terve ratsasporditööstus vajaks teravdatud tähelepanu.

Helgstrand: “Vigu ikka juhtub”

Taani hobuajakiri Ridehesten avaldas vahetult enne saate eetrisse minemist intervjuu Andreas Helgstrandiga, kes oli enda sõnul šokeeritud ja jahmunud saates näidatust (“Interview med Andreas Helgstrand: Jeg er utroligt ked af det“).

Õhtul postitas Helgstrand Dressage sotsiaalmeedia lehele teate, milles seisis: “See on halb ratsutamine ja hobuste kohtlemine, mida me Helgstrand Dressage’is näha ei taha. See ei vasta meie juhistele ja väärtustele ning ei esinda meie kultuuri. Peame seda parandama. Näeme, et meie väärtushinnangud on muutunud ja meie kui juhtide kohustus on tagada, et meie väljaõpe ja hobuste kohtlemine toimuks parimal võimalikul viisil.”

Paljude meelest oli tegu viimase katsega tegeleda mainepesuga, sest veel suvel võrdles ta ratsahobuseid hammustavate koertega, keda peab jõuga paika panema. Saates on stseen, kus abilisena töötanud ajakirjanik uuris Helgstrandilt, kas mees on näinud ratsutajaid vägivaldselt ratsutamas, kannuse jälgedega hobuseid ja hobuse pea jõuga allasurumist. Helgstrand möönis, et see ei näe hea välja, ent hobust tuleb natuke noomida, sest kui lihtsalt pika ratsmega ringi sõita ja hobuse vastu kena olla, siis ei saa nad sellest aru.

Veel eile andis Helgstrand TV2-le kommentaari, kus tõdes vigade tegemist, kuid kui sõita kuus nii palju hobuseid nagu neil, siis vigu ikka juhtub.