Vääna Ratsakeskus võõrustas möödunud nädalavahetusel FEI World Dressage Challenge võistlust

Möödunud laupäeval viidi Vääna Ratsakeskuses läbi tänavune Eesti FEI World Dressage Challenge võistlus, millest osavõtt oli suhteliselt rohkearvuline. Selle aasta Challenge möödus Eesti jaoks edukalt, seda nii mõneski mõttes.

Ilm näitas küll kurja nägu reedel, nii et vet ülevaatus tuli läbi viia maneežis. Pilved olid aga laupäeva hommikuks kadunud ning kohati lausa kuuma ilma jätkus täpselt viimase autasustamise lõpuni. FEI kohtunikud Larysa Velyka ja Eugenio Rovida hindasid kokku 34 paari 7 võistlusklassis. Challenge sarjas on omad reeglid ja veidi tavapärasest erinevad vanusepiirid, millede järgi võivad A ja L laste klassides võistelda kuni 15-aastased. Preliminary (A) laste klassi võitis Hanna Lang Aarial ning täiskasvanute klassis oli parim Dina Ellermann ja Donna Anna. Elementary (LK) laste arvestuses tõid võidu Hanna-Greta Peeters ja Mimii ning täiskasvanute hulgast oli parim paar Heli Hussar ja Richard Lionheart, kes olid võidukad ka Medium (LR) klassis.

Advanced ehk M tasemel saavutasid esikoha Diana Pruks ja Skywalker. Võistluspäeva raskeimaks klassiks oli Prix St. Georges (RK) ning seal tõid võidu Dina Ellermann ja Royal Pokemon.

Samad kohtunikud külastasid Eestit ka eelmise Challenge võistluse käigus ning seega oli neil hea ülevaade meie arengust. Meie sõitjate ja treenerite jõupingutustega jäädi väga rahule. Samuti oli kohtunikel hea meel näha, et meil on spordis päris palju heatasemelisi Eestis kasvatatud hobuseid. Kuna kohtunikud külastasid eelmisel aastal kõiki kolme Balti riiki, siis oli hea võimalus uurida, kus asub Eesti oma tasemelt meie naabritega võrreldes. Kohtunike arvates oli teistes Baltimaades, eelkõige Leedus, üksikuid märkimisväärselt häid hobuseid – kuid Eestis on üldine tase kindlasti kõrgem ja ühtlasem. Samuti tundus neile, et meie koolisõit on naabrite omast kindlamal alusel, kuna meil on olemas kindel struktuur nii treenerite kui kohtunike jaoks, meil käivad regulaarselt väliskohtunikud ja toimuvad koolitused. Sellist positiivset arvamust oli meeldiv kuulda, sest FEI Challenge kohta saab FEI kohtunikelt väga põhjalikud raportid, kus peale otseselt võistlust puudutava info kajastub ka üldmulje iga riigi spordikorraldusest ja tasemest.

Alati tekitab Challenge võistlusel põnevust riikide vaheline võistkondlik arvestus. Enne võistluspäeva algust pea iga riik valime startijate hulgast võistkonna, kuhu kuulub neli võistluspaari, kes eeldatavalt võiksid välja sõita kõige kõrgema protsendi. Sel aastal kuulusid Eesti võistkonda järgmised paarid: Dina Ellermann ja Donna Anna 70,776 %, Katrin Tinno ja Damberina 68,103 %, Hanna Lang ja Aaria 66,897 % ning Laura-Maria Lukas ja Zäz 65,259 %. Kuna arvesse lähevad kolm paremat tulemust, siis jäi Eesti võistkonna skooriks 205,776 punkti, mis on Eesti poolt viimaste aastate jooksul saavutatud kõrgeim punktisumma.

Sel aastal ei osale Challenge sarjas meie tsooni senine favoriit Valgevene, seega on meie konkurentideks Leedu, Läti ja Moldova. Eesti oli seekord kohtunikele esimeseks peatuseks. FEI World Dressage Challenge tulemused leiate siit: http://www.fei.org/fei/events/fei-world-challenge/dressage/results

Dressage Challengele tavapäraselt anti välja ka parima esitluse auhind, mille seekord pälvisid Fey Piir ja El Beg.

Võistlusel välja sõidetud protsendi alusel said 10 paremat täiskasvanut ja 4 last järgmisel päeval kliinikusse. Mõlemad kohtunikud viisid läbi kokku seitse 45-minutilist treeningtundi. Rõhuasetus oli seekord kindlasti põhialustel ning üldine sõnum kõlas selliselt: Andke hobusele võimalikult selgeid märguandeid ning ärge nõudke seda, milleks hobune füüsiliselt valmis ei ole. Samuti on oluline, et ratsanik arendaks eelkõige iseenda tasakaalu, see on tihti võistluspaari eduka koostöö võtmeks.