Väänas selgusid 2010. a. meistritiitlid noorte ja seenioride koolisõidus

Sellel aastal toimusid nii seenioride kui noorte klassi tiitlivõistlused ühe „ katuse“ all – Vääna Ratsakeskuses, 21. – 22. augustil.

Kõigepealt pean märkima, et sellel aastal oli tiitlipretendentide rida väga huvitav, seda nii noorte kui seenioride osas. Sellise kaaluga võistlusi pole meie väikeses Eestis kunagi kerge hinnata, kuid sellel aastal oli juures päris vahva põnevusmoment. Võistlus oli mõlema vanuseklassi esikolmiku osas küllalt tasavägine ning ei puudunud ka toredad üllatused ja ootamatused.

Seenioride esimesel osavõistlusel näitas end taas heast küljest El Beg

Laupäevasel esimesel osavõistlusel sõitsid nii noored kui seeniorid tehnilisi skeeme. Seenioride Prix St. Georges sõidus oli välja toodud nii mõnedki tegusad hobuveteranid. Musta hobusena (seda ka sõna otseses mõttes) tegi esimeses osavõistluses vägeva comeback´i Anželika Maasiku 17-aastane El Beg (64.474%). Hobune on küll paar aastat tervise tõttu spordist kõrval olnud, kuid sel nädalavahetusel nägime jälle tema impulsikaid pikendusi ning ladusaid jalavahetusi.

Anželika Maasik ja El Beg. Foto: Külli Tedre

Teisele kohale sõitis end Maria Chuletsi sama aastakäigu Markus (63.860%), kes on samuti pea aasta jagu kodus puhkust veetnud.

Maria Chulets ja Markus. Foto: Külli Tedre

Kolmanda positsiooni hõivas selles konkurentsis veel „poisikeseohtu“ 12-aastane Valentino VH Hof Ter Wilde, ratsanikuks Dina Ellermann (62.895%) – neile osutus sel päeval mõnevõrra saatuslikuks võistlusaiast avanev vaade kohalikule märakoplile… Esikolmikule järgnesid veel 19-aastane Freestyle ja Getter Kangur ning 17-aastane Zäz ja Anna-Liisa Rink.

Noorte arvestuses jätkus kogenud Zäzi võitude rida

Noored alustasid skeemiga M14, mis on oma raskustasemelt päris kõva pähkel. Noori tuli kokku 7, mõned neist polnud veel päris valmis sellel tasemel üles astuma, aga kõik andsid vaieldamatult oma parima ning igal juhul oli see noortele tulevikuks üks väga hea kogemus. Päris tasavägises rebimises tuli kolmepunktise edumaaga esimeseks Anna-Liisa Rink Zäzil (64.211%) ning teiseks Getter Kangur Palladionil (63.947%). Kolmandaks jäi mõningase vahega Tiina Kuusmann oma uuel hobusel Leiva (58.333%).

Paremal: Anna-Liisa Rink ja Zäz. Foto: Külli Tedre

Lisaklassina oli esimesel päeval kavas A19, kust viis koju kaksikvõidu Sirly Tillmann hobustel Cheri Femme (64.023%) ja Butopiar (62.069%). Kolmas oli Diana Pruks hobusel Calimero von Cimley (60.920%).

Vasakul: Sirly Tillmann ja Butopiar. Foto: Aldi Alev

Pühapäeva alustas "väikene" torm

Pühapäeval Vääna poole sõites hakkas mulle autoraadiost kõrva uudis, et tänased Linda Liini Helsinki reisid on tugeva tuule tõttu tühistatud. Seesama tuul tekitas väikese vahejuhtumi, kus ta keset skeemi ühe tükikese plastkatusest lahti kangutas ja võistlusaias oma skeemi lõpetavale hobusele (ja ratsanikule) paraja ehmatuse valmistas – aga ratsanik sai võimaluse oma esituse kordamiseks ning suurem kahju piirdus ainult veidi segi löödud ajakavaga. Tänu arusaajatele võistlejatele saime siiski kõik otsad õigeks ajaks kokku tõmmatud ning vihma hakkas tulema alles õhtul, kui kõik olid juba ilusasti koju jõudnud. Ilmaga meil üldiselt vedas, vihma tuli öösel parasjagu nii palju, et plats oli suurepärane. Ilm polnud ei liiga kuum ega külm ning tuul peletas eemale ka tüütud kärblased.

Noorte Küri parima esituse tegid Tiina Kuusmann ja Leiva

Päev algas Noorte muusikalise vabakava ehk Küriga. Üllatusvõidu selles klassis tõi silmapaistvalt kõrge raskusastmega kavaga esinenud Tiina Kuusmann oma väga sümpaatsel hobusel Leiva (67.167%). See võistluspaar on koos treeninud alles väga lühikest aega, nii et see tulemus on neile kindlasti seda väärtuslikum. Teiseks ja kolmandaks tulid jälle väikese vahega Anna-Liisa Rink ja Zäz (66.333%) ning Getter Kangur ja Palladion (66.250%).

Vasakul: Tiina Kuusmann ja Leiva. Foto: Aldi Alev

Üldkokkuvõttes ei piisanud siiski Tiina Kuusmanni võidust, et oma eelmise päeva positsiooni parandada. Siinkohal tahaksin esile tuua veel toredad esitused Kristiina Aunalt ja Hannah´lt (63.083%) ja Pille Pajulaidilt ja Hamburgilt (62.917%).

Teie osavõistlus seenioride paremusjärjestust siiski ei muutnud

Seenioride Intermediate-1 Küris nägime päris tugevaid sõite, mis esmapilgul paistis tulemusi võrdsustavat, kuid täpsemal punktiarvestusel selgus, et muudatusi eelmise päeva pingeritta see siiski ei toonud. Esikoha võitsid taas (küll laupäevaga võrreldes veidi väiksema vahega) Anželika Maasik ja El Beg (67.417%), teised olid tehniliselt keerulise kavaga Maria Chulets ja Markus (66.917%) ning kolmas väga harmoonilise esitusega Dina Ellermann Valentinol (66.583%).

Päeva lõpetas noorte hobuste lisaklass, mille võitis Külli Arumäe Crestonil (67.027%), teine oli Kristiina Prohhorova Džinil (63.333%) ja kolmas Grete Hussar Rohan Warrioril (60.000%).

Külli Arumäe ja Creston. Foto: Külli Tedre

Ja lõpuks lühidalt EMV lõpptulemused:

EMV Noored 2010
1. Anna-Liisa Rink & Zäz (RSK Nancy) 130.544 p.
2. Getter Kangur & Palladion (Tondi RSK) 130.197 p.
3. Tiina Kuusmann & Leiva (RSK KRT) 125.500 p.
4. Kristiina Aun & Hannah (RSK KRT) 120.890 p.
5. Pille Pajulaid & Hamburg (Tallinna RSK) 120.110 p.
6. Sigrid Jalasto & Chalkos Z (RK Ruila Tall) 112.154 p.
7. Kati Moses & Aaria (RSK KRT) 105.329 p.

EMV Seeniorid 2010
1. Angelique Maasik & El Beg (RSK KRT) 131.890 p.
2. Maria Chulets & Markus (RSK KRT) 130.776 p.
3. Dina Ellermann & Valentino VH Hof Ter Wilde (Tondi RSK) 129.478 p.
4. Anna-Liisa Rink & Zäz (RSK Nancy) 123.662 p.
5. Getter Kangur & Freestyle (Tondi RSK) 123.018 p.

Õnnitlused võitjatele ning suured tänud Vääna Ratsakeskusele võistluste heatasemelise läbi viimise eest!