Väänas selgusid tänavused parimad noorhobused koolisõidus

Lõppenud nädalavahetusel peeti Vääna Ratsakeskuses Noorhobuste Tšempionaat koolisõidus. Parimateks noorhobusteks osutusid Donna Anna, Donna del Lago ja Forteesia.

Kahe päeva vältel startis Väänas 9 4aastast, 12 5aastast ning 4 6aastast hobust. Ponide klassides on seis endiselt kehv, esitlemisele toodi vaid 3 poni.

Kõikide klasside peale kogus kõrgeimad hinded Dina Ellermannile kuuluv ja tema poolt ratsastatav nelja aastane Donna Anna, kelle kahe päeva punktisummaks oli 16,40 punkti. Mõlemal päeval pälvis raudjas ESH mära üle 8 hinded välimiku, koostöö ja üldmulje eest, kuid sai head punktid ka kõikide allüüride eest. Donna Anna on kasvatatud Liivaku Tallides, tema isa on Blue Hors Don Schufro, emaisa Heslegard`s Weltmeister. Nelja-aastaste hulgas tuli teisele kohale perekond Tinnole kuuluv ja Katrin Tinno poolt ratsastatav KWPN mära Damberina (i: Du Moulin, ei: Wilawander), kelle tulemuseks jäi 15,59 punkti. Kolmas koht läks Angela Griffelile kuuluvale ja Annike Lavingu poolt esitletud tori ruunale Cerd (i: Carry’s Son, ei: Premium), kelle aretajaks Andres Kallaste.

Donna Anna. Foto: Peter Lind

5aastaste hobuste vanuseklassis võidutsesid esiviisikus vaid Eestis kasvatatud hobused. Esikoha pälvis Donna Anna poolõde, samuti Liivakul kasvatatud ESH mära Donna del Lago (i: Blue Hors Don Schufro, ei: Heslegards Star Light), keda esitles Nicolai Skjoldby. Nende kahe päeva kogutulemuseks oli 15,78 punkti. Hobune kuulub Liivaku Tallidele. Järgmised kolm kohta hõivasid Maiken Lepiste poolt esitletud hobused. Teise koha võitis 15,22 punktiga perekond Engelile kuuluv ning nende endi kasvatatud must mära First Star (i: First Junior, ei: Potsdam). Kolmas koht läks samuti Engelite perekonna hobusele – kõrvile ESH ruunale nimega Scott (i: Stedinger, ei: Donnerhall) tulemusega 15,04 punkti.

Donna del Lago. Foto: Külli Tedre

6aastaste hobuste arvestuses kogus kõrgeimad hindeid Ülle Hannile kuuluv tori mära Forteesia, kellega võistleb Getter Kangur. Elle Mässaku poolt kasvatatud raudjas mära kogus tulemuseks 15,36 punkti ning avaldas soome kohtunikule Jorma Kainulainenile head muljet kuulekuse ja stabiilse esinemisega mõlemal päeval. Teise koha pälvis Sirly Tillmannile kuuluv ning ka tema poolt ratsastatud KWPN täkk Butopiar (i: Johnson, ei: Cocktail), nende tulemuseks kujunes 15,08 punkti. Kolmas koht läks Marina Droždova poolt kasvatatud ja ratsastatud ESH ruunale Ferrari (14,20).

Forteesia. Foto: Külli Tedre

Kus on ponid?

Kuna ponide arv oli nii mullu kui ka tänavu võrdlemisi kaardistamata ja nende väljaõppe tase väga erinev, otsustati neile mitte eraldi vanuseklasse teha. Ponid paigutati selle asemel kahte klassi: 4a-6a ponide grupiklass (nn. „materjaliklass“, kus kõik sõidavad platsil koos) ning 4a-6a ponide A skeem (nn „sportklass“). Iga omanik võis vabalt ise valida, kas näidata poni grupiklassis või skeemis, vastavalt poni võimetele. Selle jaotuse järgi loodeti saada paremat ülevaadet ponide üldisest tasemest, kuid endiselt osutus huvi madalaks. Grupiklassis esitleti vaid kahte poni – eesti tõugu 5aastast ruuna Taavet (kasvataja, omanik ja esitleja Mari Maisla) ning 6aastast eesti sportponi Parenzo (kasvataja Tõnu Müller, omanik Kristi-Liis Koppel, esitleja Anzelique Maasik). Mõnevõrra paremad hinded kogus Taavet (13,64).

Sportklassis võistles tervelt üks poni – 6aastane ristand ruun Tuul (omanik Ecu Tallid, kasvataja Probil OÜ, esitleja Tiina Hlevnjuk). Poni kogus tulemuseks 12,94 punkti.

Jorma Kainulainen: noorhobune peaks lisaks headele käikudele näitama head koostöövalmidust

Kohtunike kogusse kuulunud soomlane Jorma Kainulainen rõhutas, et noorhobuste võistlusel tahab ta kõigepealt näha hobuse ja ratsaniku vahelist kontakti ja head koostööd, kuid loomulikult ei saa unustada ka käike ning tähtis on liikumine läbi seljatöö. Kainulainenile oli see juba väga mitmes kord Eestis koolisõitu hinnata ning võrreldes 90ndate lõpuga, mil ta meid esimest korda külastas, näeb kohtunik väga suurt arengut. Ta toob esile hobuste kvaliteeti, mis on kõvasti paranenud ning lausa üllatav, samuti rõõmustab selle üle, et enamus ratsanikke sõidavad klassikalises, Lääne-Euroopale omases stiilis.

"Tore on ka näha, et tehakse võistlusi, mis on taseme poolest sobilikud noortele hobustele, ning arenetakse järk-järgult. 15 aastat tagasi tahtsid kõik kohe olla PSG tasemel."

Kainulainen leiab, et Eesti koolisõitjatele oleks kõrgemale tasemele jõudmiseks vaja head treenerit, kes käib siin süstemaatiliselt, näiteks iga kuue nädala tagant, seab uusi eesmärke ja hindab vahepeal tehtud tööd.

Noorhobuste Tšempionaadi tulemused leiate: http://www.hobumaailm.ee/index.php?page=37&m=9&y=2012&id=947

Pühapäevaseid pilte võistlusest: http://www.kyllitedre.com/Photography/Dressage/NHTS-KS-2012/25305425_LX7w26#!i=2079624753&k=75JdHRR