Vabatahtlik Grete Viljaste unistab Horse Showl startimisest

Grete Viljaste on 24-aastane Häädemeeste neiu, kes on üks oluline liige Tallinn International Horse Show toimekas korraldusmeeskonnas. Saku Suurhallis läbiviidaval Horse Show’l on ta juba vana kala, viimased kaks aastat on ta olnud platsimeeskonna liige ja enne seda lausa neli aastat tallimeeskonnas.

Nimetus „platsimeeskond“ sümboliseerib tervet hulka inimesi, kelle õlgadel seisab ilmselt võistluse kõige olulisem ja nähtavam pool. Nemad on need, kes välgukiirusel ehitavad üles kõik tõkked ja veel kiiremini toimetavad need peale võistlust platsilt. Nende tööst sõltub, et võistlus toimuks tempokalt ja ilma viperusteta ja et erinevate võistlusalade vahele ei jääks liiga pikki ja lohisevaid pause.

Tallimeeskond on jälle see tiim, kelle tegemisi ja toimetusi publik ei näe, küll aga tunnetavad seda sportlased ja eelkõige just need neljajalgsed sportlased – hobused.

Soov Horse Show korraldamisse ka omapoolne panus anda sündis neiul eelnevatel aastatel tribüünidel publiku hulgas istudes ja suurürituse melu kõrvalt vaadates. Hobushow alustaladeks olevate vabatahtlike koostegemise sünergia oli niivõrd nakkav, et ka Grete otsustas kandideerida vabatahtlikuks. Kuu enne iga-aastast Horse Showd on kõigil huvilistel võimalik täita vabatahtlikuks kandideerimise ankeet ja valituks osutumise korral ollagi üks neist, kes saab kaasa lüüa aasta tähtsaima hobuürituse elluviimisel.

Grete leiab, et parimad kandidaadid on kiire taibuga ja suhtlemisaltid inimesed. Ja sellest, et varem pole sarnasel üritusel kaasa löönud, ei maksa lasta end häirida. Tuleb lihtsalt ettevõtlik olla. „Kuskilt peab ju alustama! Sel aastal on meie tiimis 6 vana olijat ja 4 uut tulijat. Vanad teavad täpselt, mida ja kuidas teha ning saavad seeläbi ka uusi juhendada ja nõustada“ sõnab Grete. Oma 6-aastase vabatahtlikustaažiga on ta kindlasti hinnatud kaaslane kõigile uutele vabatahtlikele, nii võistlusareenil kui ka show ajaks Saku Suurhalli kõrvale sporthobustele püstitatud ajutistes tallides.

Küsimusele, kas talle meeldib rohkem platsi- või tallimeeskonnas, vastab Grete entusiastlikult: „Platsimeeskonnas näed sa kõike oma silmaga ja väga lähedalt. Väga vahva on vaadata võistlust kohe takistuse kõrvalt. Tallimeeskonnas näed aga kogu nn köögipoolt, suhtled vahetult sportlaste ja nende hobustega. Saad teada, milline teadus iga sportliku soorituse taga tegelikult on“. Eks tegelikult ongi niivõrd kaasahaarava ja mitmetahulise ürituse puhul võimatu valida. Kõik on niivõrd huvitav ja põnev. Horse Show on ju ikkagi ratsaspordi suursündmus, mida oodatakse ja milleks valmistutakse terve aasta. Siin võtavad omavahel mõõtu paljude riikide parimad ratsasportlased. „Horse Show on koht, kus on võimalik näha tippsportlaste aastapikkuse töö lõpptulemust,“ iseloomustab Grete ürituse peamist eesmärki.

Uurides Grete enda spordihuvi kohta selgub, et eks salamisi tahaks ta ka ise mõnel aastal Horse Showl harrastajate võistlusklassis startida. Ta lisab, et eks see ole tegelikult ju unistus ja lootus igaühel, kes on siin võistlusi vaatamas. „Nähes ja tundes seda melu, põnevust ja emotsioone, hakkab kujutlusvõime lendama. Mõtled, et kuidas oleks ise siin areenil võistelda“.

Hobusepisik on Gretel ilmselt kaasasündinud. Oma elust üle 14 aasta on ta olnud seotud hobustega, mis on kulmineerunud isikliku 15-kohalise hobusetalliga. Kõik 15 hobust ei ole küll päris Grete suksud, enamik on neist kostilised, kuid Gretel on ka kaks päris enda eesti tõugu hobust. Eesti hobusetõu suure entusiastina elab ta ka Horse Showl kaasa just Kati Raidmale ja tema tublile „eestlasele“ Ralfile. Olgu mainitud, et Kati ja Ralf võitsid selleaastasel Horse Showl poniklassis 2. koha! Grete lisab, et eesti hobune on väga alahinnatud. Ta usub ja loodab, et edaspidi on poniklassis neid palju rohkem, sest meie oma tõug ei jää mitte millegi poolest välismaa ponitõugudele alla.

Foto: Merili Pokasaar

Samuti rõõmustab neiu selle üle, et Horse Showl on iga aasta midagi uut ja põnevat. Grete hindab väga kõrgelt, et juba mitmendat aastat on võistlusprogrammis ka koolisõit. Üheks vaatemänguliseks spordialaks peab ta ka rakendisporti, mida sel aastal esitatakse showprogrammi osana. „Ehk jõuab see ka võistlusprogrammi koosseisu, kuna tegemist on niivõrd palju emotsioone pakkuva alaga“ loodab Grete. Lisaks on ka selleaastasel hobuüritusel kavas üks rahva lemmikuid – 6 takistuse sõit, kus tõkete kõrgust järk-järgult suurendatakse, kuni selgub üks ja viimane võistleja, kes suudab kõige kõrgema takistuse ületada. Senine rekord on üle 2 meetri. Horse Showl juba publikumagneteid jätkub!

Lõpetuseks sõnab Grete: „Loodan, et Tallinn International Horse Show jääb ikka iga-aastaseks ürituseks ja kasvab aasta-aastalt järjest kvaliteetsemaks“. Samuti lisab ta rõõmsalt naeratades, et loodab, et ka teda ikka appi kutsutakse. Arvestades tema tublidust, rõõmsameeldust ja entusiastlikkust, võib kindel olla, et kutsutakse!