Vaikla Puhkekeskuse suures maneežis võisteldi nii kooli- kui takistussõidus

Foto: Aulis Pärnpuu

Möödunud nädalavahetusel toimus Vaikla Puhkekeskuse maneežis meeldivalt tore ja hubane ratsavõistlus. Laupäeval mõõdeti oskusi takistussõidus, pühapäev oli koolisõitjate päralt.

Eesti ratsaspordimaastikul on teenimatult jäänud tähelepanuta Vaikla ratsakeskus oma suurepärase tallikompleksi, Eesti ühe suurimate mõõtmetega sisemaneeži ja kaunist vabaaja veetmist võimaldava puhkekeskuse näol.  Koht on tõesti kaunis ja võiks hoburahva seas palju enam tuntust koguda.

Suvine vaade kompleksile. Foto:  Aulis Pärnpuu

Vaikla Karikas 2015 viidi läbi maneežis, mille netomõõtmed on  27,70m laiust ja 58m pikkust. Pinnase kvaliteedi üle polnud põhjust nuriseda. Põhi oli kenasti kastetud ja silutud. Kogu võistluse vältel ei olnud erilist vajadust võistlusväljaku silumiseks.

Foto:  Aulis Pärnpuu

Võistluspäev algas juhtimisparkuuriga. Seekord oli rada esmapilgul lihtne, kuid miskipärast olid hobused teist meelt. Soojenduse ajal oli tükk tegu, et hobused õiges ilmakaares liikuma saada. Lõpuks siiski olukord  rahunes, peale seda, kui üks tulisem täkupoiss seltskonnas sobimatu käitumise pärast talli saadeti. Parima etteaste tegid Lisa Shefer Rasmusel ja Anna Kuzmina Parunil. Kõik osalejad teenisid roseti ja suure aplausi publikult.

50cm takistusi hüppasid need hobused aga juba päris lustiga. Taas olid esimeste seas eelpoolmainitud sportlased ja hobused. See parkuur viidi läbi artikli 2381.1. järgi ja kõik puhtalt läbinud said auhinnaroseti ja väikese meene.

Kui 50cm kõrgune rada tundus kerge, siis 80cm kõrgusel lisandus parkuuri süsteem ning üks seotud vahe. Siin oli võrdselt nii väljatõrkumisi kui ka puhtaid sõite. Puhtalt sõitsid seekord kõik Tartumaa Ratsaspordiklubi sportlased. Sõidu võitis veenvalt Anette Huum, kes hüppas hobusel Pahhe.

Foto:  Aulis Pärnpuu

Võistluspäeva võttis kokku 110cm tõusva raskusega ja 120cm kõrguse Jokkeriga parkuur. Eelmises parkuuris võidutsenud hobune Pahhe, omanik Jaak Kaldaga sadulas, jäi siin, küllalt keerulisel rajal võidust napilt ilma tänu riivamisi maha aetud Jokkerile. Ülejäänud võistlejad valisid ohutuma tee ning võit läks Stella-Ingrid Liinamäele ja 5 aastasele Avensale. Avensale oli see karjääri esimene 110cm kõrgune parkuur. Sama punktisumma kogus tuntud Tartumaa ratsanik Urmas Kõrgvee. Jällegi ei saa mööda tõsiasjast, et kõik kes selle parkuuri läbisid kuuluvad Tartumaa RSK ridadesse.

Pühapäevane koolisõit sujus suures osas tõrgeteta. Ka koolisõidu madalamas klassis, nagu ka takistussõidus, valmistas suurimat probleemi võistlusväljakul püsimine. ST klassis võistelnud hobused otsustasid teineteisega solidaarselt võistlusväljakult lihtsalt minema jalutada. Võta sa kinni, kus nad selles kokku leppisid..

Skeem ABC võidukas paar oli Loore Laeks (Piira Tall) ja Koidu. Teiseks tuli Anna-Liis Toming Tepsil ja kolmas Lisette Kivro Koidul. Koolisõidu skeemis A23 oli võidukas Piira Talli esindaja Maarja Malm Tepsil. Teine koht taas  Anna-Liis Tomingile ja kolmandale kohale tuli Viru Ratsu sportlane  Katrin Lipp Asterixil.

Kokkuvõtvalt võib lugeda Vaikla maneezi avavõistlused kordaläinuteks. Võõrustaja Aleksandr Dubrov on lahkelt nõus oma suurepärast keskust edaspidigi võistlusteks pakkuma. Loodetavasti võetakse järgmisel hooajal vähemalt üks heal tasemel sisevõistlus korraldada.

Väikese ülevaate tallist ja maneezist saab siit:  https://www.youtube.com/watch?v=_NpReUs_sRU