Valgevenelaste liider Vasil Ivanov seab tänavugi põhieesmärgiks edu MK sarjas

Leipzigi MK finaali ajal intervjueerisime mullusel hooajal Kesk-Euroopa liigat pikka aega juhtinud Valgevene koondise liidrit Vasil Ivanovi. Mäletatavasti juhtis valgevenelane kuni viimase otsustava sõiduni, kus põrus, ning oli seetõttu sunnitud osalema Leipzigis CSI3* raames toimunud väiksemates sõitudes. Saime teada, et Valgevene koondis plaanib osaleda kõikidel Eesti tänavustel rahvusvahelistel võistlustel, peaeesmärgiks on edu MK etappidel.

Aastaid tagasi Valgevene takistussõitjatest meil praktiliselt midagi kuulda ei olnud. Nüüd olete kogu meeskonnaga liiga tipus. Millest selleised kiired muudatused?

Me leidsime sponsori. Venemaalt. Eelnevalt olime me kõik erinevates maailma punktides, kuid

tekkinud sponsor ühendas meid meeskonnaks, eraldas vahendid kvaliteetsete hobuste ostmiseks ning treening- ja võistlustegevuse korraldamiseks.

Kuidas juhtus nii, et sponsor on Venemaalt, koondis aga Valgevenest?

Tegelikult on see juhuste kokkulangemine. Sponsoril oli nägemus ühtse meeskonna loomisest ning kuna tema esimene ratsanik oli valgevenelane (toim. Igor Vassiljev), jõudiski ta just selle koondise toetamiseni. Oma esimesed hobused, kellega ta metsas jalutamas käis, ostis ta samuti valgevenelastelt. Elus sõltub palju juhustest ja sidemetest.

Baltic Riders Tour 2010 Vazkaikiemis. Foto: Grete Klettenberg

Olen kuulnud, et Valgevene koondis treenib valdavalt Saksamaal?

Tõepoolest, meie toetaja omandas hiljuti Saksamaal ratsabaasi, kus täna enim treenib Ibrahim Vaskov. Isiklikult olin enne Leipzigit Saksamaal Beletski tallis (toim. Vene takistussõitja Vladimir Beletski). Samas treenib ka Vassiljev. Siit lähen ühe kuu pikkusesse treeninglaagrisse Franke Sloothaaki juurde. Koondise liige Morotski on hetkel Valgevenes.

Koondisekaaslane Ibrahim Vaskov Leedus võistlustel. Foto: Grete Klettenberg

Millised on Valgevene koondise tänavuse hooaja plaanid ja eesmärgid?

Esmajärjekorras sarnaselt mullusega edukas osalemine MK etappidel. Välishooaja esimese rahvusvahelise võistluse teeme teie juures Ruil

as, kindlasti plaanime osaleda ka juulikuisel Eesti Rahvuste Karikal ja MK etapil. Sellele järgnevalt Peterburis, Riias ning meie kodumaal toimuval Rahvuste Karika etapil. Selle võistluse toimumine Rahvuste Karika etapina on nüüdseks kindel, kuna korraldaja on meie suurtoetaja. Võistlusi on meie piirkonnas suvekuudel muidugi palju, kuid õnneks on meil võimalik kasutada niiöelda kaks komplekti hobuseid, mistõttu suudame osaleda pea kõigil neist.

Aleqsiga 2011.a. aprillis MK finaalis. Foto: Külli Tedre

Koondise häid tulemusi oleme lähiaastatel näinud. Kuidas on lood Valgevene järelkasvuga?

Erasponsorite raha ei ole täna noortesporti jõudnud, kuid teatud määral toetab neid riik. Valgevenes on säilinud omaaegne spordikoolide süsteem, kus algajatel ratsasportlastel on treeningutel osalemine praktiliselt tasuta. Kasutatakse riiklikke hobuseid ja treenereid. Andekaid noori leidub, kuid nende tõusuks paraku ei piisa riiklikust spordisüsteemist.

Tänan lühiintervjuu eest ning kohtumiseni Ruilas.

Tänan ja näeme Ruilas. (toim. Ruila Kevadtuuril on plaaninud Valgevene koondisest osaleda lisaks Ivanovile ka Ibrahim Vaskov ja Igor Vassiljev)

Foto: Külli Tedre