Vastuoluline päev Sweden International Horse Showâ’l

22. korda toimuv Sweden International Horse Show, mille peaaladeks on tänavu neljarakendite ning koolisõidu MK-etapp, kus osaleb ka meie Dina Ellermann, võttis paar tundi tagasi ootamatu pöörde, kui õhtul pea täismajale peetud soojendusvõistluses suri otse areenil Rootsi kutsari Axel Olini üks hobustest.

Publikut haarav rakendivõistlus algas mürtsuva muusika saatel Rootsi ekipaaži esitusega. MK etapile wild cardi saanud Axel Olin kogus avavõistluselt 20 kp ning jäi kuuendaks ehk viimaseks, kuid autasustamisele, kuhu tavapäraselt kutsutakse siiski kõik osalejad, ta paraku ei jõudnud. Vahetult pärast finišeerimist kukkus üks tema tagumistest hobustest nimega Filur maha ning hakkas värisema. Kutsar ja groomid ning juurde tõtanud abilised püüdsid rakendi kiiresti lahti võtta, kuid hobune vajus seepeale külili. Veel enne, kui kohale jõudis varjav sirm, nägi publik, kuidas Filurile tehti juba südamemassaaži. Pealtäha oli tegu millegi sarnasega, nagu juhtus 2011. aastal MK etapil Veronas olümpiavõitjast takistussõidulegendi Hicksteadiga, kes suri aordirebendi tõttu samuti vahetult pärast sooritust otse areenil.

Areeni valgus viidi miinimumini ning inimestest moodustatud kaitsemüüri ning sirmi varjus vintsiti hobune kiirabiautosse. Sajad inimesed süütasid austusavalduseks oma mobiiltelefonide lambid. Enne võistluse jätkumist teatati publikule, et tõenäoline diagnoos ongi aordirebend, kuid loomulikult viiakse läbi lahkamine ning see selgitab täpsema põhjuse. Veterinaar Axel Wallmani sõnul oli Filur, kes muide oli 23-aastane, enne võistlust täiesti heas vormis. Hobuse kasvatajaks ja treeneriks oli Rootsi pikaaegne esikutsar Tomas Eriksson, kes saavutas Filuriga mitmeid häid tulemusi.

Võistlus viidi siiski lõpule, mis tundus mõneti kummaline, kuid samas arusaadav, sest tuhanded inimesed olid just õhtuseks blokiks piletid soetanud. Rakendivõistlusele, mille võitis Ijsbrand Chardon (NED) järgnesid veel mitmed show-etteasted, eesotsas maailmakuulsa Lorenzoga. Show’dele orienteeritud Sweden International Horse Show on ainulaadne kombinatsioon kõrgtasemel meelelahutusest ja tippspordist. Pildireportaaži avaldame lähimas tulevikus.

Homme alustavad koolisõitjad, Dina etteaste toimub Eesti aja järgi umbes kell 12: 00 päeval. Võistluse üks favoriite on kindlasti Adelinde Cornelissen Parzivalil, kuid 20 osaleja seas on mitmeid väga tugevaid paare. Rakendisportlased selgitavad etapivõitja pühapäeval.

Jälgi võistluse tulemusi online: http://online.equipe.com/sv/competitions/15078