Viiekordne olümpiamängude medalist ja koolisõidu ikoon Isabell Werth jäi dopiguga vahele

Isabell Werth’i (GER) väikese ringi hobuselt Whisper Wiesbadeni CDI-l võetud dopinguproov on andnud positiivse tulemuse. Werth oli viivitamatult saanud FEI poolt võistluskeelu. Isabelli 10-aastane ruun Whisper oli positiivne ainele Fluphenazine, mida reeglina kasutatakse inimeste raviks psühhiliste haiguste puhul. Sellega ravitakse näteks skisofreeniat. Aine üks kõrvalmõjudest on rahustamine, seetõttu on ta ratsaspordis keelatud ainete nimekirjas.

Saksamaa ratsaliidu presidendi sõnul on juhtunu ratsaspordi jaoks katastroof. 25. juunil avaldas Isabell avatud kirja, kuna soovis anda selgitusi ilmunud uudiste kohta. Tema hobusel on haruldane haigus – niinimetatud „värisemissündroom“. See mõjutab kesknärvisüsteemi ja kutsub esile tasakaaluhäireid olukorras, kus hobune on sunnitud seisma kolmel jalal pikemat aega, näiteks rautamise ajal. Taolist haigust kannatav hobune tunneb end ohustatuna ja hakkab lõdisema ning teeb kontrollimatuid hüppeid hirmust, et kaotab tasakaalu. Selline tõbi ei too mingit valu hobusele, ega ei mõjuta hobuse võistlusvõimet, kuid on ohtlik isikutele, kes sellise hobusega töötavad (näiteks sepp, groom jne).

Isabell oli pöördunud oma veterinaari poole küsimusega, kas ja kuidas saaks sellisest sündroomist jagu. Arst selgitas, et haigusele polegi ravi olemas, kuid mõned sama sündroomi põdevad hobused vastasid hästi preparaadile Modecate. Ravim sisaldab Fluphenazine ja seda oli Whisperile manustatud ühe korra. Hobuse värisemine oli oluiselt vähenenud olukorras, kus ta seisis kolmel jalal.

Loomulikult küsis Isabell arsti käest, kui kaua on ta dopinguna veres olemas, ja arsti kogemuse põhjal pidi 6 päeva olema piisav aeg selle organismist väljumiseks. Selleks, et olla päris kindel, andis Isabell aega kakas nädalat, enne kui ta hobusega starti läks, kuid sellegipoolest on tulemus teada.

Väidetavalt võib põhjuseks olla asjaolu, et laboratoorium kasutas uuemaid ja täpsemaid meetodeid analüüsimisel, kui need, mis on arstidele teada. Kuigi veres avastatud preparaadi jäljed olid nii napid, et ei mõjutanud hobuse konditsiooni, oli Isabell siiski koheselt kõrvaldatud vastavalt reeglitele.

Isabell sooviks, et reeglid oleks muudetud nii, et vajalik ravi oleks hobustele võimalik mõistlikul moel enne võistlusi ja et sõitja ei riskiks pikaajalise võistluskeeluga. Ravimite dopinguohu perioodid pidevalt muutuvad koos uute analüüsimeetodite avastamisega ja seetõttu on võimatu kalkuleerida õigeid tähtaegu, millal oleks ohutu starti minna.

FEI tribunali istungil loobus Isabell B-proovi testimisest. Istungi järel jääb talle võitluskeeld kehtima. Kogu ratsaspordimaailm on šokeeritud, et viiekordne olümpiamedalist on dopinguga vahele jäänud. FEI tribunal peaks varsti väljastama oma istungijärgse otsuse.

allikas:http://eurodressage.com/

Angelique Maasik