Võimas Steve Guerdat tegi seda jälle!

Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Milline finaal! Pühapäeval Scandinaviumisse kogunenud publik ei pidanud pettuma ning näha sai absoluutselt tipptasemel sporti. Kurvastama ei pidanud ükski maailma esinumbri peale panustanud inimene, sest Steve Guerdat tuli, nägi ja võitis! Koos fantastilise Alamoga läbis sportlane täna mõlemad voorud vigadeta ning lõpptulemusega kaks karistuspunkti võttis šveitslane võidu.

Kiire ülevaade reeglitest

Finaal toimub kahevoorulise 150 – 160 cm kõrguse parkuurina. Mõlemad voorud on umbes sama pikkusega ja tõkete arvuga, teine voor on tehniliselt raskem.

Esimesse vooru kvalifitseeruvad 30 parimat ratsanikku kahe esimese osavõistluse põhjal. Teise vooru saavad 20 parimat sportlast + need, kes läbisid esimese vooru puhtalt (isegi kui nad parima 20 hulka ei mahtunud). Küll aga läheb nende tulemus arvesse vaid sõidu arvestuses. 20 parima seast selgub võitja sellel alusel, kellel on teise päeva lõpuks kõige vähem karistuspunkte.

Kaks hiiglaslikku vooru ja šveitslaste ülemvõim

Rajameister Santiago Varela oli oma tiimiga ehitanud esimeseks vooruks 13 takistusega raja, kus tuli sooritada 16 hüpet. Tõkked olid valdavalt maksimumkõrguse ja -laiusega ning tavapärasest lamedamate kobade peal, eriti suur oli teine voor. Tehniliselt olid mõlemad voorud äärmiselt rasked, suurimaks probleemiks osutus esimeses voorus 10. tõkkeks olnud lattaed ning teises voorus eelviimane Longines süsteem.

Kohe algusest sai selgeks, et teoreetiliselt paberil raske parkuur oli peavalu tekitav ka praktikas. Viiendana startinud, võistluse noorim sportlane ja Apple asutaja Steve Jobs’i tütar, Eve Jobs oli Venue d’Fees Des Hazalles’iga puhtale sõidule väga lähedal, kuid kahjuks eksiti viimasel sirgel ning esimese vooru tulemuseks jäi kaheksa karistuspunkti. Esimene vigadeta sooritus tuli stardinumbri 10 all platsile tulnud Abdel Saidilt hobusega Jumpy van de Hermitage.

Eve Jobs (USA) – Venue d’Fees Des Hazalles. Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Abdel Said (EGY) & Jumpy de Hermitage. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Nulliga hüppasid veel Max Kühner (Chardonnay 79), Daniel Deusser (Scuderia 1918 Tobago Z), Martin Fuchs (Clooney 51) ja Steve Guerdat (Alamo), kes kõik säilitasid oma kõrgeid kohti üldarvestuses.

Max Kuhner (AUT) – Chardonnay 79. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Kolmandale päevale liidrina vastu läinud Eduardo Alvarez Aznar ja Rokfeller de Pleville Bois Margot pidid leppima kahe veaga, mis neid enne teist vooru selgelt tahapoole kukutasid. Üks õnnetu latt tuli maha ka tiitlikaitsjal Beezie Maddenil ja Breitling LS’il ning kodupubliku ühel lemmikul Peder Fredricsonil Catch Me Not S’iga. Hoolimata ebaõnnest hoidsid nende madalad üldskoorid neid kõrges mängus edasi.

Eduardo Alvarez Aznar ja Rokfeller de Pleville Bois Margot kukuvad konkurentsist. Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Elizabeth Madden (USA) – Breitling LS. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Teises voorus starditi pööratud paremusjärjestuses, mis tähendas seda, et suurima karistuspunktide arvuga sportlased olid alguses ja väiksematega lõpus, hoides maksimaalset põnevust. Siin olid esindatud mõlemad Poola sportlased, Jaroslaw Skrzyczynski (Chacclana) ja Wojciech Wojcianiec (Naccord Melloni), kellest parimana lõpetas reedel neljanda koha saanud Skrzyczynski üldarvestuses 12. kohal.

Wojciech Wojcianiec (POL) – Naccord Melloni. Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Jaroslaw Skrzyczynski (POL) – Chacclana. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Esimesena tegi puhta sõidu Olivier Philippaerts hobusega H&M Legend of Love ning nende lõppskooriks jäi 11 karistuspunkti. Kahjuks juhtus neil esimeses voorus kolmesel süsteemil väike äpardus, mis poodiumikohale neil sel korral pretendeerida ei lasknud.

Olivier Philippaerts (BEL) – H&M Legend Of Love. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Õhk oli pingest nii hallis kui ka soojendusplatsil paks, sest iga viga maksis kurjalt kätte. Oma tänase teise nulli sõitis välja Daniel Deusser Scuderia 1918 Tobago Z’iga. Koguskooriks oli neil kuus karistuspunkti, mis viis nad esimeseks.

Daniel Deusser (GER) – Scuderia 1918 Tobago Z. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Esikolmikul oli aga veel tulla ning sportlased näitasid raudseid närve. Peder Fredricson jõudis seitsmendaks tõkkeks olnud okseri peal korra isegi ratsmest lahti lasta, kuid publiku ehmatus oli asjatu ning viiel punktil olnud rootslane läbis Catch Me Not S’iga raja puhtalt.

Peder Fredricson (SWE) – Catch Me Not S. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Martin Fuchs, kelle Clooney 51 aitas ta Tryonis hõbemedalile, näitas taaskord oma noorest vanusest hoolimata pingega edukat toimetulemist ja ka nemad jõudsid finišisse puhaste paberitega, mis viis ta omakorda liidriks. Tulla jäi veel vaid ühel ja ainsal Steve Guerdat‘l Alamoga. Nii publik kui sportlased hingasid kõik sõiduga ühes rütmis ja Guerdat’ tõestas taas, et ta on põhjusega maailma parim. Puhas sõit ja MK-tiitel oli juba kolmandat korda tema.

Martin Fuchs võib Clooney peale kindel olla. Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Steve Guerdat (SUI) – Alamo. Foto: Külli Tedre-Gavrilov
Steve Guerdat (SUI) – Alamo. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Autasustamisel said kõik sportlased publikult ääretult suure aplausi osaliseks ja Steve’il oli isegi pisar silmis, mille Fuchs tal kiirelt näkku pritsitud šampanjaga ära pühkis.

On aeg teineteist jälle taga ajada. Steve Guerdat Martin Fuchsi kannul. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Martin Fuchs: “[Steve] on mu endine sõber.”

Pressikonverentsil lausus silmnähtavalt rahulolev sportlane, et kolmas võit on loomulikult väga eriline ja Alamo tõestas ennast täna täielikult. Hobuse jaoks oli tegu ilmselt kõrgeima rajaga, mida ta kunagi hüpanud on, kuid sellest hoolimata pingutas ta kogu südamest.

Kui küsimustega alustades mainiti, et Martin on Steve’i hea sõber, jõudis noor šveitslane kiirelt naljatades vahele hõigata “Mu endine sõber.” Fuchs oli loomulikult oma tulemuse ja hobuse soorituse üle õnnelik. Kuigi ta oleks tahtnud võita, siis lisas ta, et vähemalt tegi talle ära Guerdat’, mitte keegi teine.

Martin Fuchs (SUI) ja Clooney on korduvalt pidanud leppima teise kohaga Steve Guerdat’ järel. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Fredricson, kes võitis teise osavõistluse, sõnas, et Catch Me on küll iseloomuliku stiiliga, kuid hea hüppevõimega ja väga julge, mis teeb temast väga hea kaaslase sellisteks võistlusteks.

Peder Fredricson (SWE) – Catch Me Not S. Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Järgmine MK-finaal toimub 2020. aastal taaskord Las Vegases ning 2021. aastal naaseb tiitlivõistlus Göteborgi, kui linn tähistab oma 400. sünnipäeva.

“Pole parimat kohta, kus MK finaal võita, kui siin.” Foto: Külli Tedre-Gavrilov

Kõik Göteborgi tulemused leiate siit!