Takistussõitja Stella-Ingrid Liinamäe on tegelenud ratsutamisega nii kaua kui mäletab. Aktiivselt ratsaspordivõistlustel osalev Stella-Ingrid räägib, kuidas jõudis ratsaspordini ning kuidas ta ühendab võistlussporti ja täiskohaga tööd pangas.
Stella-Ingrid Liinamäe on ratsutamisega tegelenud nii kaua kui mäletab, sest armastus hobuste vastu anti talle emapiimaga kaasa. „Ma olen meie perekonnas neljas põlvkond, kes tegeleb hobustega. Hobused on mind alati ümbritsenud, seega mõnes mõttes on see pisik juba geenides,“ räägib hobustega üles kasvanud Stella-Ingrid, kelle elu pikim paus ratsutamisest on kestnud vaid kolm kuud ja sedagi trauma tõttu.
Stella-Ingridi perel on kuue hobusega ratsatalu Vooremaal, kuhu muuhulgas kuulub täismõõtudes kompleks ratsaspordi harrastamiseks. „Ma ise sõidan igapäevaselt kahe hobusega, kellega käin ka võistlemas. Trenni teen minimaalselt viis kuni kuus korda nädalas. Kui ma just ratsutamas ei käi, siis näiteks jooksen, ujun või sõidan rattaga ja talvel suusatan. Minu jaoks on trenni tegemine nii loomulik, ilma trennita ei oskagi oma päeva ette kujutada,“ kirjeldab ta.
Võistlused välismaal pakuvad rohkem konkurentsi
Tiheda ajagraafiku tõttu valib Stella-Ingrid hoolega, millistel ratsaspordivõistlustel osaleda. „Panustan rohkem välihooajale, mil võistlused toimuvad õues. Lisaks pean möönma, et mulle meeldib väljaspool Eestit rohkem võistelda, sest seal on konkurents tugevam ning pakub minu jaoks lisapinget. Need tulemused on minu jaoks hoopis teise tähendusega. Eestis võistlemist võtan pigem ettevalmistusena võistlusteks teistes riikides ning panen kogu rõhu välismaal toimuvatele mõõduvõtmistele. Üldiselt ma aga Baltikumist ja Soomest kaugemale ei lähe, sest pikem autosõit oleks ajakulukam,“ kirjeldab ta kriteeriumeid, mille järgi valib võistlusi, kus osaleda.
Hobuste kõrvale mahub ka finantsmaailm
Ent Stella-Ingridi ellu mahub hobustega tegelemise ja treenimise kõrvale ka laenueksperdi töö SEB pangas. „Talvel alustan oma päeva hiljemalt kell 6.30 ja tööpäeva kell 7.30, mis tähendab, et saan töö lõpetada juba kella 16 ajal ning seejärel suunduda trenni. Tavaliselt olen trennis kuni kella kaheksani. Suvisel ajal meeldivad mulle väga varahommikud ja siis alustan oma tööpäeva juba kell neli. See annab päevale hoopis teise tunde ja energia,“ selgitab Stella-Ingrid, kuidas jõuab mahutada oma päeva nii täiskohaga töö kui ka intensiivsed trennid.
Ta lisab, et SEB on tööandjana väga paindlik ja hindab eelkõige töökvaliteeti, mistõttu saab ta ise valida, kuidas ja millal oma tööd teeb. „Minu põhimõte on, et ma ei pane endale kohustusi pikaajaliselt ette, vaid pigem nädala kaupa. Nii saan vabaduse sättida enda graafikut ja pidada oma lubadusi ka ootamatutes olukordades,“ räägib Stella-Ingrid.
Kolleegid ja tööandja suhtuvad Stella-Ingridi ratsutamishobisse positiivselt ning tunnevad selle vastu huvi. „Üle ega ümber ei saa ka oma otsesest juhist, kes on mõistev ja usaldav. Meil on väga hea kommunikatsioon, oleme ausad ja avatud. Kindlasti annab väga palju jõudu see, et mind ümbritsevad väga positiivsed kolleegid,“ toob Stella-Ingrid esile. Ühtlasi leiab ta, et suureks plussiks on tööandja poolt pakutav tervisekindlustus, mis annab võimaluse vajadusel näiteks psühholoogi kaasata või massaažis käia.
Pangandus- ja ratsaspordimaailma puutepunktid
Stella-Ingrid leiab, et ratsaspordis ja panganduses on palju ühisosasid. „Mõlemat iseloomustab kindlasti distsipliin ja pühendumus. Pangatöös ega võistlusspordis ei saa häid tulemusi, kui ei panustata 200 protsenti. Üle ega ümber ei saa ka ajaplaneerimisest ja -juhtimisest. Nii tööl kui ka ratsaspordis tuleb ise oma aega planeerida – keegi ei tee seda sinu eest. Ühtlasi on mõlema puhul vaja otsustamisvõimet ja probleemide lahendamisoskust. Võistlusolukordades tuleb teha kiireid ja täpseid otsuseid ning võistlused õpetavad, et alati peab varuks olema lisaks plaanile A ka plaanid B ja C. Samuti on pangatöös ja ratsaspordis oluline roll meeskonnatööl, suhtlusoskusel ja stressitaluvusel,“ loetleb Stella-Ingrid peamised sarnasusi oma töö ja hobi vahel.
Stella-Ingridi mõtted, kuidas ühildada võistlussporti ja täiskohaga tööd:
- Oluline on seada prioriteete. Võistluspordiga tegelemine ja täiskohaga tööl käimine tähendab väga selget prioriteetide seadmist. „Ma olen õppinud ütlema „Ei“ lisakohustustele, mis ei ole minu jaoks kriitilised,“ nendib ta.
- Ajaplaneerimine on kõige alus. Stella-Ingrid ei pane üldjuhul oma kalendrit täis rohkem kui ühe nädala jagu, et graafik oleks võimalikult paindlik. Ühtlasi on tema puhkused ja vabad päevad planeeritud võistluskalendri järgi.
- Meeskond on võtmetähtsusega. Nii nagu pangas öeldakse, et suurim varandus on töötajad, on ka isiklikus elus suurim varundus inimesed. „Sõbrad ja vanemad motiveerivad ja toetavad alati. Tugivõrgustik on minu jaoks võtmetähtsusega,“ rõhutab Stella-Ingrid.