Võitlus Blue Hors Matiné spordikarjääri eest on lõppenud

Maailma koolisõidupubliku 2006. aasta WEG-il (World Equestrian Games) täielikult ära võlunud hall taani soojavereline mära Blue Hors Matiné peab hiilgavalt alanud spordikarjääri oma parimas eas lõpetama.

Blue Hors kasvanduse esindaja sõnul loobub kasvandus edasistest katsetest tuua Hobumängude hõbemedalist, 12aastane Matiné võistlusvormi. Legendaarne mära vigastas end 2007. a. Las Vegase MM finaali eel treilerist maha tulles ning ka veterinaaridel pole õnnestunud teda lõplikult terveks ravida. Kõikvõimalikud toimingud ja ravimeetmed olid proovitud ja kohati isegi tundus, et Matinést

aab taas võistlushobune, kuid siiski asjatult. Kevadel tehti hobusele viimane ravikuur eeldusel, et kui see ei toimi, siis jäägu see viimaseks, sest selline hobune on väärt parimat elu.

Kui kevadine veeravikuur ei andnud oodatud tulemust, teatas kasvanduse esindaja, et aitab küll. Sellel suurepärasel hobusel on olnud fantastilisi tulemusi ja nüüd on tal aeg minna karjamaale. Oli juba väga põnev vaadata Matiné esimest päeva karjas. Vaatamata oma temperamendile sai ta siiski uues keskkonnas ruttu hakkama.

Järgnevad pool aastat veedab Matiné karjas ja kevadel saab temast sugumära. Kasvandus kinnitas, et ei hakka viljastunud munarakke välja võtma ja soovib, et Matiné saaks varsa loomulikul moel, sest see on kindlasti tema psüühikale parem. Embrüo ümberistutamiseks läbi viidav hormonaalne ravi on hobusele äärmiselt stressirikas protsess. Omaniku arvates on mära saanud piisavalt süste ja muid arstlike toiminguid, et elada lõpuks mõnusat hobuseelu.

Matiné oli 5aastaste hobuste seas parim Taanis 2002. aastal. Suure auhinna tasemel oli tema kajäär tormiline: ta alustas GP-d 2005. aastal ja oli juba siis esikaantel, 2006. a.-l võitis ta Taani Meistrivõistlused, samuti hõbe- ja pronksmedalid Hobumängudel Aachenis, kus võitis fantastilise esitusega publiku südame. Pool aastat hiljem komistas ta enne Las Vegase MM finaali treilerist maha tulles ning vigastas ennast. Blue Hors Matiné’d ei õnnestunud terveks ravida ja võistlusplatsile ta enam ei naase.

allikas: Taani ratsaspordiajakiri "Ridehesten"
foto:http://www.horsetalk.co.nz

Vaata Andreas Helgstrandi ja Blue Hors Matiné suurepärast KÜRi 2006. a. WEG-il.

Angelique Maasik