Võitlus MK finaali pääsu eest käis viimase hetkeni

 
Nädalavahetuse olulisimaks võistluseks oli Torwar Halli tribüünidele kogunenud vähem rahvast  kui laupäeva õhtul. Tunde järgi oli pinkidest täidetud 2/3 ehk seega ligi 2000 või veidi enam pealtvaatajat. See number jääb arvestatavalt alla meie Horse Show`le, mis ühest küljest teeb ju rõõmu, teisest küljest oli Varssavis ju tegu ikkagi liiga finaaliga, mis tekitab muret. Poolakad on finaali korraldanud juba väga palju aastaid ja selle üheks põhjuseks on  nende keskne geograafiline asukoht liigas, kuid tundub, et aastate jooksul on tekkinud rutiin ja olemuselt liiga suurim üritus ei kipu sellisena välja nägema.
 
Võistlus algas eestlastele hästi
 
Põhiparkuuri stardijärjekorras olid Eesti takistussõitjad esimeses osas. Tiit ja Cinnamon startisid üheksandana, Gunnar ja Ulrike 14ndana. Esimesed kuus ratsanikku vigu vältida ei suutnud, esimese puhta ringi tegi seitsmendana startinud taanlane Carsten Ganderup hobusel Little Rock. Meel läks rõõmsaks, kui Tiit ja Cinnamon suutsid ülejärgmisena taanlase saavutust korrata.  Finaali kvalifitseerumist arvestades oli Gunnar surve all, sest kolme hulka pääsemiseks oli vaja kedagi liidritest edestada. Oma tugevat närvi ja kontsentreerumisvõimet näitas Klettenberg selgi korral. Kuigi tervelt neljal takistusel kõikus latt, oli õnne ning ka Gunnar ja Ulrike R pääsesid ümberhüpetele. Jäi oodata vaid konkurentide sooritusi.


 Tiit Kivisild ja Cinnamon


Põhikonkurendid esikolmikusse aga ei eksinud. Puhtalt tuli nii Neretnieks Conte Bellinil, Gromzina Pimlicol kui Skrzyczynski Balouzinol. Eksisid küll kiirelt tagant tulijad Petrovas, kes startis hobusel Costo Rico, ja Toth hobusel Isti. Emotsionaalne ungarlane võttis õnnetult maha teise takistuse, mille järel iga puhtalt ületatud takistus oli kui haavale soola riputamine ning sportlane aina vangutas keset sõitu pead. Sport on sport. Teinekord edukamalt, Lazslo. Petrovas, muide, eksis viimasel takistusel. Ei olnud seekord jumal leedukas.
 
Kurvalt lõppes lätlase Andis Varna ja Chiara sõit. Nad olid parkuuris maha võtnud küll juba ühe takistuse ja parimatele kohtadele ei pretendeerinud, kuid viimasele takistusele lähenedes eksisid tõsiselt, Chiara sisuliselt langes okserisse ja ratsanik Varna lendas korraliku saltoga sadulast, ka hobune kukkus. Õnneks lõppes kõik õnnelikult, nii ratsanik kui hobune lahkusid omal jalal, näitamata ühtegi märki vigastusest.

Andis Varna ja Chiara hetk enne efektset saltot


 
Komistuskiviks sai ümberhüpete eelviimane takistus
 
Ümberhüpetele pääses kokku 13 paari, kellest 11 hakkas jagma meie MK-liiga punkte. Puhtaid sooritusi tuli oodata kaua. Esimesena startinud taanlane võttis maha viimase takistuse. Seejärel asus rajale Tiit. Cinnamoniga liiguti taanlasest aktiivsemalt, kuid maha tuli, nagu hiljem veel paljudel, ümberhüpete eelviimane takistus. Tegemist oli lattaiaga, mis järgnes kolmikule ning millelt tuli sooritada peaaegu tagasipööre kihutamaks viimase takistuse poole. Aeg Tiidul siiski hea.
 
Järgnenud türklane Siyahi ja Tarron võtsid maha sama takistuse ning läbisid raja Tiidust kiiremini. Nüüd asus rajale Klettenberg. Kõik oli ilus kuni selle „neetud“ eelviimase takistuseni. Kahjuks tuli Klettenbergil maha veel ka viimane takistus ja lootused kolme parima hulka olid praktiliselt kadunud.
 
Esimesena suutis ümberhüpetel vigu vältida venelane Mihail Safroniv, kes üheksaaastasel täkul Kleiner Onkel läks rajale koheselt plaaniga teha kindel null. Safronov liikus eelnevatest oluliselt pikemat trajektoori mööda, kuid takistused jäid kobadele. Tulemus küll Tiidust üheksa sekundit aeglasem, kuid see-eest puhas.

Mihail Safronov ja Kleiner Onkel


 
Neretnieks ja Conte Bellini. Oli näha, et noor lätlane asus starti võidumõtetega ja seda põhjendatult, sest eelnenud võistlustel on ta näidanud, et suudab Conte Belliniga kiiresti sõita. Paraku sai ka temale saatuslikuks eelviimane takistus, mispeale ta tempot alandas ning jäi veidike alla ka meie Tiidule.  Klassi näitas aga Poolas ennegi Grand Prix sõite võitnud hollandlanna Suzanne Tepper, kes temast vast tuntumale ratsanikule Jur Vrielingule kuuluval KM Wishil tegi kõik nagu peab ja lõpetas ajaga 30.79. Ületamatuks see tulemus jäigi.

 

Suzanne Tepper ja KM Wish


 
Liiga seisukohalt olid olulised järgnenud Pimlico ja Balouzino stardid. Anna ja Pimlico ei võtnud liiga suuri riske, vältisid vigu ning sõitsid välja selle hetke teise aja (küll 6 sekundit liidrist aeglasemalt). Kord oli kohaliku staari Skrzyczynski käes. Jaroslaw paraku kogu publiku kurvatuseks eksis juba kolmandal takistusel. Ka aeg ei olnud parimate hulgast, kuid liiga arvestuses kolme hulka ta siiski jäi.
 
Viimasena startinud rõõmsameelne venelane Vladimir Beletsky läks Rocketmaniga võitu püüdma, kuid eksis viimasel takistusel. Aeg oleks andnud teise koha, kuid nüüd tuli leppida viienda auhinnalise kohaga. Tiit ja Cinnamon seitsmendad, Klettenberg ja Ulrike R 13ndad.
 
Finaal Göteborgis
 
Kokkuvõtteks. Finaali kvalifitseerusid esimesena Gromzina, teisena Neretnieks, kolmandana Skrzyczynski. Reglemendi kohaselt pääseb finaali ka neljas, kui esikolmikust keegi loobub. Meile antud intervjuus, mis toimus enne otsustavat sõitu ja mida saate lugeda millalgi hljem, väitis Skrzyczynski, et tema jaoks on kvalifitseerumine (sel hetkel veel potensiaalne kvalifitseerumine) mõnevõrra üllatus ja plaaniväline. Poolakas ei olnud sugugi kindel, kas ta võimaluse avanedes finaalis osaleb. Poolaka loobumisel avaneks võimalus ka Klettenbergil, kui ta seda kasutada soovib. Gromzina ja Neretnieks on meile oma osavõtusoovi kinnitanud.
Niipalju siis finaalsõidust. Kogu üritust kokku võtvat lugu saate lugeda teisipäeval.