Võrumaal peeti pisut ekstreemsetes oludes kestvusratsutamise võistlus Piusa Rännak

18. juuni toimunud Piusa Rännak, mis tänavu peeti Väike-Härma külas Võrumaal teist aastat järjest, sai osa tormisest ilmast nagu mitmed teisedki võistlused sel nädalavahetusel. Väga tuulistes oludes startis 50 võistluspaari kuni 83 km pikkustel distantsidel.

Päeva pikimaks distantsiks oligi 83 km, mille kõik üheksa osalejat ka kenasti läbisid. Vahed finišeerujate vahel olid siiski üsna suured, kuna raja tehnilisuse ja raskuse tõttu hindasid kõik oma hobuse suutlikkust erinevalt. Esimesena lõpetas ning viis koju peaauhinnaks olnud varsa Mari Saar (EER) hobusel Local Sunshine, kelle keskmiseks kiiruseks kujunes 17,27 km/h. Nende kannul pidasid terve tee tublisti vastu Eliise Laur (Viljandimaa) ja kogenud kestvusponi Kilvet, kes pidid alla vanduma lõpusirgel. Kolmanda koha pälvis võistluse ainus välisosaleja, taanlanna Merethe Louise Bønneland Neland ponil Freja.

Korraldajad olid 83 km võitjale auhinnaks välja pannud varsa nimega Loojuv Päike.

12 võistluspaari asus 55,5 km pikkusele rännakule, kuid tulemuse said kirja neist 7. Kindla esipaari moodustasid koos finišeerunud õed Marita ja Marjana Tilk (El Awrah), kes sõitsid vastavalt hobustel Poledra ja Mazuna’s Jasmin. Vahepeal metsa ära eksinud Merilin Kalbre lõpetas Baltimoril ligi 40 minutit hiljem ning pälvis kolmanda auhinnalise koha.

Marita Tilk ja Poledra tulid võitjateks 55,5 km distantsil.

Tõeline suursõit toimus aga 32 km pikkusel rajal, mille starti asus 25 paari. Osalejate arvu tõstis suureks Eesti Tõugu Hobuse Kasvatajate Ja Aretajate Seltsi poolt toetatud eesti hobuste arvestus, millest võttis osa 13 paari. Raja läbisid positiivse tulemusega 19 osalejat, parima eesti hobusena finišeerus teisena Ralli, kelle sadulas oli Viivika Liimann (Lahemaa). EHKAS arvestuse teine koht läks Anni Liis Hoop’ile ja Rivanerale ning kolmas Cristella Treialile ja Viikingile.

Parim eesti hobune Ralli ja tema ratsanik Viivika Liimann

Võistlusel peeti ka 16 km pikkune tutvumisklass, mille teemaks oli Eriti Neoonne. Siin startis neli paari, kellest said tulemuse kirja kolm. Parima kostüümi eest pälvis eriauhinna Rity-Marleen Ross ja tema rastapatsidega poni.

Neoonseim võistluspaar

Õhtul peeti hoolimata tõsiasjast, et tuul oli kõik telgid minema viinud, platsil meeleolukas pidu koos käepärastest vahenditest ehitatud laval üles astunud live artistidega. Söödi ära pirakas tort ja vesteldi suure lõkke ääres maast ja ilmast ning lubati tuleval suvel taas kokku tulla.

Bänd tunnistas, et hobusetreileris esinemine oli neile esmakordne!

Võistluse peakohtunik Katrin Liiv sõnas, et vahepeal käis tõesti peast läbi mõte, et võibolla peaks ürituse katkestama. Et tuul oli rändama viinud kõik platsile paigaldatud telgid, oli antud oludes isegi väike mure, kuna torm langetas metsas lausa kõigi osalejate silme ees suuri puid. Hooldusmeeskondadelgi tuli teelõikudel sõites aegajalt ületada enneolematuid takistusi ning oht, et keegi saab lõpuks viga, oli reaalne. Jooksvalt ilmateadet ning olusid jälginud korraldajad ning ametnikud hingasid kergendatult, kui prognoosid tõepoolest paika pidasid ning iilid keskpäevaks vaibusid. Tuulised olud tegid rajal liiklemise raskeks ka seetõttu, et mõned märgised olid minema lennanud või sildid pikali puhutud, kuid päriselt metsa ei jäänud keegi ning kõik lõppes õnnelikult.

„Ilmselt on tegu Eesti ühe raskeima rajaga, kus on mehiselt tõuse ja languseid, pehmet pinnast, veeületusi ja muid looduslikke takistusi. Kahtlemata on Piusa Rännaku rada väga põnev, aga ka väga tehniline, millega võibolla kõik ei osanudki arvestada,“ lisas Liiv.

Võistluste tulemused: https://ratsanet.ee/events/673?locale=et&year=2016