WEG 2014: Kes tuleb maailmameistriks?

Seitsmendad maailmamängud on Caenis, Prantsusmaal alguse saanud. Ennustamine olla tänamatu töö, kuid mõtlesime siiski pisut prognoosida, kellel on võimalusi lähima kahe nädala jooksul MM-medaliga koju minna. Iga ala juures ka väike tutvustus reeglite üle kordamise näol.
 
TAKISTUSSÕIT
 
Takistussõitjad alustavad teisipäeval, 2. septembril, kui on kavas esimene individiuaalne osavõistlus Tabel C kõrgusel 150 cm. Järgneval kolmapäeval alustavad riikide koondised ning individiuaalarvestuses peetakse teist osavõistlust. Viimane on kahevooruline kõrgusel 160 cm ning see peetakse kahel erineval päeval – teine voor on kavas neljapäeval. Teise vooru pääsevad 10 paremat võistkonda ning 50 paremat sportlast individiuaaltulemuste alusel. Võistkondade paremusjärjestus selgubki pärast teise vooru läbimist. Kolmas individuaalne osavõistlus saab teoks laupäeval, 6. septembril, kui sõidetakse erinevatel radadel kaks vooru kõrgusel 160 cm. Viimasesse osavõistlusesse kvalifitseerub 30 paremat. Kolme osavõistluse lõikes selguvad neli parimat, kelle vahel mängitakse suurvõistluse lõpupäeval välja medalid.
 
Maailma Ratsaspordi Mängude takistussõidu medalistide selgitamiseks on kavas ainulaadne formaat. Nimelt sõidavad neli parimat vaheldumisi viimase parkuuri läbi nii enda kui kõikide konkurentide hobustega, parkuuri kõrguseks 145 – 155 cm. Medalistid selguvadki viimase osavõistluse karistuspunktide alusel, eelnevaid tulemusi kaasa ei võeta. Juhul, kui misiganes medalile pretendeerijail on võrdne arv karistuspunkte, toimuvad ümberhüpped enda hobustel.
 
Keda pidada favoriitideks?


Esimestena võiks kindlasti välja tuua Longines Ranking esinumbri Scott Brashi (GBR), kes tänavu oma põhihobuse Hello Sanctosega võitnud kolm Longines Global Champions Touri etappi, viimane neist saavutati veidi enam kui nädalapäevad tagasi Londonis. Tõsist vormi on viimastel kuudel näidanud sakslane Christian Ahlmann, kes pikemalt vigastuspausilt naasnud Codex One`il on võitnud kaks elitaarset Grand Prix`d, millest esimene Aachenis. Sakslastest on medalimõtetega starti asumas kindlasti veel Ludger Beerbaum ja Chiara, Marcus Ehning ja Cornado ning valitsev MK-võitja Daniel Deusser oma Cornet d` Amor`iga. Tõsiselt tuleb võtta loomulikult koduseinte toel startivaid prantslasi, eelkõige Patrice Delaveau`d, Kevin Stauti ja Penelope Leprevost’d.

Maailma esinumbril Scott Brashil on kindlasti suured šansid.

Christian Ahlmann ja Codex One on heas vormis


 
Võistkondlik kullaheitlus saabki tõenäoliselt toimuma suures osas Saksamaa ja Prantsusmaa vahel, kuhu sekkuvad kindlasti britid ja ameeriklased. Muide, Ühendriikide ja Kanada takistussõitjad on kindlasti üllatusvõimelised. Jänkid võitsid hiljuti Euroopas kolm Furusiyya FEI Nations Cup etappi järjest, Kanada esinumber Eric Lamaze oli suve alguses võidukas mitmel Euroopa suurvõistluse Grand Prix`l.
 
Meile lähedast
 
Rääkides lähinaabritest, saame kaasa elada eelkõige lätlase Kristaps Neretnieksi tegemistele, kes asub starti teda kahel aastal järjest MK-finaalis kolmekümne parema hulka viinud Conte Bellinil. Leedut esindab meil vähem tuntud Valdemaras Žukauskas hobusega Domien. Leedukate liider Andrius Petrovas on muide üles antud Leedu Chef d`Equipe’ina (võistkonna esindaja).


 
KOOLISÕIT
 
Koolisõidus, millega tehti algust juba täna, 25. augustil, on põhimõtted lihtsamad. Võistkondlikud medalid jaotatakse Grand Prix testi tulemusena ehk siis juba homme, teisipäeval, selguvad esimesed võitjad. (Grand Prix osalejate suure arvu tõttu  – 100 starti käesoleval WEGil – on nad jaotatud kahele päevale.) Võistkonna moodustavad kolm kuni neli paari sama riigi esindajaid, arvesse võetakse kolme parema liikme tulemus.
Grand Prix tulemuste põhjal pääsevad 30 paremat edasi kolmapäevasesse Grand Prix Specialisse, mis selgitab esimesed individuaalsed tiitlivõitjad. Eelmisest võistlusest nad skoore kaasa ei võta ehk siis kõik algab nullist. Selgub maailmameister GP Specialis.
15 paremat GP Specialist pääsevad vaatemängulisse vabakavasse, kus omakorda selgub medalikolmik GP küris. Siingi algab kõik otsast peale ehk eelmise sõidu tulemused enam rolli ei mängi.
 
Keda pidada favoriitideks?


Tiitlikaitsmine nii võistkondlikult kui individuaalselt on koolisõidus raskendatud. Individuaalselt tuli neli aastat tagasi maailmameistriks Edward Gal Totilasel. Teatavasti see paar enam koostööd ei tee, kuid Edward on siin ühel teisel mustal hobusel. Paraku ei ole selleks aga tema hetke parim partner Undercover, kes on vigastuse saanud, vaid paremuselt teine, (kuid palju ilusam), hobune Glock’s Voice. Arvatavasti Galil, kes on hetkel maailma edetabelis kolmandal positsioonil siin medali võitmine kerge olema ei saa, kuna Voice’iga on seni põhiliselt sõidetud tulemusi alla 80 %. Kahjuks puudub võistluselt ka Totilas, kes just hiljuti Aacheni CHIO-l saavutas suurt kõmu tekitanud võidu Dujardini ja Valegro üle. Pressiteate kohaselt sai Totilas kergelt viga just vahetult enne starti Prantsusmaale ning omanikud otsustasid, et hobune ei ole terve.


Loomulikult on põhifavoriidiks olümpiavõitja, valitsev Euroopa meister ja MK võitja Charlotte Dujardin Valegrol (GBR), kes lubas WEGiks olla supervormis. Teades selle noore naise ambitsioonikust (– MM tiitel on hetkel siiski ainuke tema kollektsioonist puudu olev trofee), töökust ja tugevaid närve, on nad ilmselt oma lubaduse kõrgusel, ehkki näitasid juulikuus Aachenis, et ka nemad võivad eksida (lõpetasid avapäeval suisa kuuendana). Neile pakuvad eeldatavasti suurimat konkurentsi mullused MK võitjad Helen Langehanenberg ja Damon Hill, kes oma lennuka  ja riskantse sõiduga võivad üllatada kõrge skooriga, kuid võivad ka eksida. Ning loomulikult raudne leedi Adelinde Cornelissen ja täppistööline Parzival, kes on võimelised väga tugevaks esituseks, eriti vabakavas. Tugevaid esitusi on kindlasti oodata maailma kuuendalt numbrilt Tinne Vilhelmson-Silfvenilt (SWE) ja Don Auriellolt ning seitsmendalt numbrilt Isabell Werthilt (GER) ja tema kiiresti arenevalt Bella Rose’ilt.

Põhifavoriit on kindlasti Dujardin Valegrol.


Võistkondlikud tiitlikaitsjad hollandlased on pisut nukras seisus mitte ainult Undercoveri puudumise tõttu, vaid ka nende kolmas väga tugev liige Danielle Heijkoop Kingsley Sirol on pidanud hobuse vigastuse tõttu loobuma. Heijkoopi (maailma rankingu kümnes) asemel võistkonda pääsenud Diederik van Silfhout ja Arlando NH N.O.P sõitsid täna välja 73.414 %, mis on kindlasti oluliselt madalam tulemus, kui Heijkoop oleks panustanud.


Kindlasti on võistkondlikule tiitlile suurimad pretendendid sakslased, kes samas koosseisus võitsid ka Euroopa meistritiitli. Rathi ja Toto puudumine ei tähenda veel katastroofi, kuna neid asendavad Fabienne Lütkemeier ja D’Agostino FRH on kenad tõusvad tähed, nende tänane skoor oli 73.586 %. Ehkki Lütkemeier jääb ilmselt tiimi nõrgimaks lüliks, annavad kindlasti suure panuse Langehanenberg, Werth ja täna kena tulemusega (78.814 %) võidutsenud Kristina Sprehe.

Saksa koondis on siin samas koosseisus (Werthil küll teine hobune) kui Euroopa Meistrivõistlustel kulda võites


Kolmandana kandideerivad medalikolmikusse suure tõenäosusega britid, kelle tugevaimast lülist Dujardinist pole ilmselt mõtet rääkidagi, kuid  Hester ja Nip Tuck (täna kolmandand – 74.186 %) annavad kindlasti oma parima, koos Michael Eilbergi ja Half Moon Delphiga ning Gareth Hughes’i ja DV Stenkjers Nadonnaga.  Väga tõenäoline on ka Rootsi edu, kuna täna sõitis Minna Telde välja 71,114 %, aga tulemas on veel Patrik Kittel Scandicul ja muidugi Vilhelmson-Slifven. Palju võib oodata ka Taanilt, kelle koosseisus on Anna Kasprzak ja Donnperignon ning Nathalie zu Sayn-Wittgenstein ja Digby (kes pidid küll koondise eest võistlemise lõpetama, kuid on siiski homme stardis…). Viiendal kohal on tegelikult hetkel USA, kust võib tulla häid sooritusi Steffen Petersilt ja Legolaselt ning Laura Gravesilt ja Verdadeselt.
 
Eesti!
 
Eesti on ainuke riik, kellel on välja pandud kaks individuaalvõistlejat. Nende stardid on homme Eesti aja järgi kell 10:51 (Dina Ellermann) ja 11:27 (Grete Barake).

Dina ja Akvarel 

Grete ja Talent


 
KOLMEVÕISTLUS
 
Kolmevõistluses asub starti 97 võistluspaari 28st riigist. Kolmevõistlejad alustavad 28. augustil, mil võistlevad esimesed sportlased koolisõidu testis CCI4* B 2009. Teine pool võistlejatest teeb oma etteast koolisõidus reedel, 29. augustil.  Kross, mille distantsi pikkus jääb vahemikku 6270 kuni 6840 m ja tempoks on  570 m/min, viiakse läbi 30. augustil. Kuu viimasel päeval selguvad võitjad pärast 130 cm kõrguste takistustega takistussõitu.
 
Keda pidada favoriitideks?
 
Arvestatavaks pretendendiks kullale on kindlasti maailma jooksva edetabeli liider William Fox-Pitt Suurbritanniast. Fox-Pitt osaleb hobusega Chilli Morning, kellega mullu Malmös võitis EM-i pronksi. Tänavu on sama paar saavutanud Aachenis CICO3*  9. koha, juunis võideti  Suurbritannias CIC3* taseme võistlus.

William Fox-Pitt kullale arvestatav pretendent. Foto: Kit Houghton / FEI


 
Väga tõsiselt tuleb võtta sakslasi, kelle esinumbriteks on mulluse EM-i  kuld ja hõbe – Michael Jung ja Ingrid Klimke. Klimke, kes tänavuses edetabelis hoiab üheksandat kohta, võistleb hõbeda toonud hobusega FRH Escada. Escadaga tegi ta Aachenis tänavu individuaalselt  teise tulemuse, juunis oli Luhmühleni CIC3* teine, mais võitis Marbachis CIC3*. Jung seevastu on edetabeli seitsmes. Michael on neli päeva tagasi tühistanud osalemise oma põhihobusel Sam, kuna viimasel on kabjaprobleemid. Jung võistleb hoopis hobusel Fischerrocana FST, kellega on sel aastal tehtud kolm üpriski head sooritust.
 
Arvestatav jõud on Uus-Meremaa , eelkõige oma liidrite Andrew Nicholsoni ja Tim Price’i juhtimisel. Nicholson, kelle mullune hooaeg oli praktiliselt ideaalilähedane, on täna reitingus teine. Hobusega  Nereo, kellega vanameister asub tiitlit püüdma, oli ta tänavu  Aachenis kuues. Enne Aachenit võisteldi mullu septembris Burghly CCI4* võistlusel, kus saavutati  teine koht (toim: seal võitis Nicholson oma teise hobusega  Avebury). Tim Price ja Wesko võitsid aga tänavuse  Luhmühleni CCI4*, sellele eelnevalt mais Iirimaal CIC3*, olid aprillis Suurbritannias CIC3* teised. Alati löögivalmis on kindlasti austraallased, unustada ei maksa ka rootslasi ja koduseinte toetust nautivaid prantslasi.


 
RAKENDISPORT
 
Rakendispordis on Mängudel esindatud neljarakendid. Esmalt läbitakse FEI rakendispordi koolisõidutest nr. 11, seejärel maraton, millest rännak 5 – 9 km, üleminek 800 – 1500 m ning kross 6 – 9 km kiirusel 14 km/h. Võistluse lõpetab täpsussõit. Rakendivõistlus kestab 4.-7. Septembrini.
 
Tiitlikaitsjana asub starti viimastel aastatel neljarakendite maailma valitsenud austraallane Boyd Exell. Tänavu samas ei ole legendaarset austraallast suurem edu saatnud, tema suurimaks konkurendiks kujuneb tõenäoliselt ühendriikide kutsar Chester Weber, kes sel aastal võitnud rakendi eliitturniirid Windsoris (Suurbritannia), Saumuris (Prantsusmaa) ja Aachenis (Saksamaa). Medalite eest asub kindlasti võitlusesse Madalmaade kutsar Theo Timmermann, kes on neljarakendite 2013.a. Euroopa meister ning tänavu võitnud Saksamaal Riesenbeckis ja olnud teine kodumaal Horstis ning Prantsuse Saumuris.

Chester Weber eeldatavasti Boyd Exelli suur konkurent. Foto: http://www.chesterweber.com/


Võistkondlikus arvestuses on favoriidid hollandlased, keda lisaks Timmermannile esindavad meie veergudel korduvalt MK raames kajastamist leidnud Koos de Ronde ja Ijsbrand Chardon. Individuaalselt tuleb kindlasti tõsiselt jälgida ungarlasi, kelle hulgas isa ja poeg Jozsef Dobrovitz ning kolmas kohalik täht Zoltan Lazar.


 
KESTVUSRATSUTAMINE
 
Kestvusratsutajad stardivad sel neljapäeval, 28ndal augustil võistluste keskusest Caenist u 100 km eemal asuva Mont Saint Michel’i lahe ääres. Piirkond on tuntud kui Euroopa suurimate tõusude ja mõõnadega rannik. 160 km pikkusele rajale läheb 172 osaleja hulgas ka meie Kairit Kalbre Baltimoril! Võibolla on lugejal huvitav teada, et maailma rankingus ei ole sõitjate tabelis esikohal ainult araabiamaade esindajad, vaid pigem eurooplased. 

Kairit ja Baltimor stardis neljapäeval