WEGi korraldajad seisavad silmitsi õudusunenäoga

Foto: Pierre Costabadie

Tänavuste Maailma Ratsaspordi Mängude uudiseid saab olema põnev ja samas ka kurb kirjutada, sest juba avapäevaks on nii palju kaost toimunud, et seda ei olegi võimalik lühidalt kokku võtta. On väga reaalne, et Tryon seljatab seni halvimateks mängudeks peetud Normandia pika puuga.

Selge on see, et ehkki ilma ei ole kellelgi võimalik ette ennustada, on orkaan Florence, mille epitsentrist Tryoni keskus vaid sammukese eemale jääb, üks ürituse suuremaid peategelasi, kuid mitte ainult. Tänavune WEG lükati võrreldes eelmistega kuu aega edasi, kuna USAs olla augusti lõpus liiga kuum. Samas, just sügishooaeg on idarannikul tuntud võimalike orkaanide tõttu, seega tekitab kahtlemata küsimusi, kas seda ohtu eelnevalt kaaluti.

Muidugi tuleb mõista, et niisuguse ürituse korraldamine on ääretult kallis, rääkimata emotsionaalsest pingest, mille see endaga korraldajatele kaasa toob. Tõe huvides peame meelde tuletama, et Tryon võttis korralduse enda õlule pärast seda, kui Bromont (Kanada) 2 aastat tagasi finantsilistel kaalutlustel alt ära hüppas. See andis eestvedajatele ürituse planeerimiseks 2 aastat vähem aega kui tavaliselt, sest mängud toimuvad iga 4 aasta tagant ja uus korraldaja on enamasti teada väga varsti pärast eelmise sündmuse lõppu, kui mitte varem. Erinevate alade nimisponsoreid välja kuulutavaid pressiteateid saadeti mitmekaupa välja veel päev enne ürituse algust, mis mõjus viimase minuti rabelemisena.

Pole tegelikult ime, et WEGi korraldada soovijate kätemeri pole teab mis suur. Ehkki Normandia WEGi peeti ääretult halvaks, mida Hobumaailm saab vaid osaliselt toetada, sest eelnevate WEGidega isiklik võrdlusmoment puudub, tõi üritus piirkonnale vaatamata kõigele kuulu järgi sisse korraliku kopika. Normandia, mis on hobusekasvatuse mõttes üks Euroopa mekasid, võõrustas 2014. aastal umbes poolt miljonit hobuhuvilist, kes, nagu turistid ikka, jätsid kohalikule majandusele pigem positiivse jälje. Tryon aga on kuuldavasti piletimüügiga väga hädas, mida on näha ka võistluse ülekannetest, kus koolisõit näiteks toimus võrdlemisi hõreda tribüüni ees. Vähe sellest, et tohutu kogus turvareegleid (võistluse eel avaldasid korraldajad mitmeleheküljelise juhise asjadest, mida ei tohi võistlusalasse kaasa võtta) on paljudel harja punaseks ajanud, on kehv ilmgi tõenäoliselt teinud oma töö. Pileteid on väidetavalt müüdud prognoositust poole vähem, kuid kindlaid numbreid saab siiski öelda alles võistlusjärgselt. Juhul, kui mõni võistlus aga peaks ära jääma või toimuma muudatused, mis pealtvaatajaid ei rahulda, lubavad korraldajad piletiraha kompenseerida.

Hetk avamiselt, mis õnneks toimus valdavalt rahulikes oludes. Foto: www.facebook.com/tryon2018

Korraldaja on juba pidanud välja saatma mitu avalikku vabandus- ja selgituskirja, mis puudutavad groomide kehvasid elutingimusi, hiljapeale jäänud ehitustöid ning lõppeks nüüd ka kestvusratsutamises toimunud kaosega (kõigepealt juhatati võistlejad valele teele ning lõpuks võistlus üldse katkestati). Proovime siinkohal siiki mitte kaasa minna massihüsteeriaga ega näidata näpuga niigi raskele olukorrale, mille kohta teame vaid kaudse informatsiooni põhjal. Loodame siiralt, et rohkem ei pea sportlased ja hobused kannatama ning saavad nautida ausat ja tõelist sporti, mille jaoks enamikel tuli ette võtta väga pikk teekond.

Ehitustööd avamistseremoonia päeval täies hoos. Foto: Pierre Costabadie
Foto: Pierre Costabadie

Orkaan Florence on hetkel Bloombergi uudistekanali sõnul langenud kategooriale 2, kuigi ennustati algselt nelja (maksimum on 5). See tähendab tuulekiirust  43–49 meetrit sekundis, ehkki Tryonisse on hetkel lubatud umbes 30 m/s (mõningaste puhangutega 40 m/s). Rannikule oodatakse 4 meetri kõrguseid laineid reedeks ning orkaani vaibumist võib oodata uue nädala alguses. Ratsaspordialadest mõjutab see enim kolmevõistlust ja koolisõitu, mille finaalid leiavad mõlemad aset pühapäeval. Vihma lubatakse üle 600 millimeetri ning äärmiselt tõenäolised on väga ulatuslikud elektrikatkestused, ehkki Tryonis on võimsate generaatorite näol selleks valmistutud.

Hollandi fotograaf Leanjo de Kosteri postitatud videost saab aimu, millistes tingimustes osa võistlusest toimuma saab.

Is dit n klein voorproefje van wat ons te wachten staat !!!!!

Posted by Leanjo de Koster on Esmaspäev, 10. september 2018

Torm on juba USAle tekitanud miljardi dollari suuruse kahju ning eeldatavad kahjud võivad kümne- või isegi kahekümnekordistuda. Kuigi tuhandeid lende on juba tühistatud, siis hobustega seotud lennud väidetavalt hetkel häiritud ei ole.

Tryoni keskuses on kohapeal ilmateenistus, kes hoiab kõiki toimuvaga kursis iga 6 tunni tagant. Kuna tallid on kohapeal statsionaarsed ning rasketele ilmastikuoludele vastavalt planeeritud, peaksid hobused olema rohkem kaitstud kui inimesed. Möödunud sügisel oli Tryoni keskus varjupaigaks hobustele viiest erinevast osariigist, kui rannikut tabas orkaan Irma.

Pildil on noolega tähitsatud, kus WEG aset leiab