XIX Raskeveohobuste Päeval näidati koguni 34 seda tõugu hobust

XIX Eesti Raskeveohobuse Päev Pärnumaal Nurmenuku talus koondas 2. ja 3. augustil imetlemiseks kokku 34 hobust Eestist ja Soomest, huvilisi-pealtvaatajaid jätkus nii esimesel päeval toimunud hindamistele, kui ka teisel päeval aset leidnud autasustamistele ning raskeveohobuste võimekuse demonstreerimisele.
 
Talu perenaine Viktoria Kaasik selgitas, et esimest korda toimus üritus kahel päeval seetõttu, et esitlemisele toodud hobuseid oli 34. "Me poleks osanud oodatagi nii suurt hobuste arvu. Hea, et Eesti Hobusekasvatajate Selts (EHS) aitas paigaldada teisaldatavad boksid. Meie talli poleks nad kõik ära mahtunud," ütles Kaasik.
 
 
Reedel hinnati hobuseid
 
Kaasik nimetas sedagi, et kuigi hindamiste päev,  2. august, kujunes raskeks nii hindajatele, rohkearvulistele pealtvaatajatele kui ka, peaasi,  esitletavatele hobustele, soosis üritust ilm. Võrreldes järgmisel päeval valitsenud palavusega oli sooja mõõdukalt.


 
Veel tundis talu perenaine suurt rõõmu, et Eesti raskeveohobuse tõugu väärtustatakse Sauga vallas  –  XIX Eesti Raskeveohobuste Päeva avas Sauga valla vallavanem Priit Ruut. "See, et vallavanem avas koos EHS presidendi Maario Laasiga ürituse, on meie kui korraldajate jaoks väga tähtis. Ja väga tore oli vaadata, et pealtvaatajad, hobusekasvatajad ja kohtunikud pidasid terve reedese päeva vastu."


 
 
Parimad kuulutati välja laupäeval
 
XIX Eesti Raskevehobuste Päev jätkus 3. augustil, asuti välja kuulutama parimaid. Vanemate täkkude arvestuses osutus parimaks täkk Kuller, kelle aretajaks on Andres Supp ja omanikuks Johanna Setälä Soomest.


 
Noorte täkkude arvestuses kuulutati parimaks nooreks Eesti raskeveo täkuks Neff,  kelle aretas Andres Supp ja omanikuks on EHS. Hobust peab Linda Leemets, näituseks valmistas hobuse ette Merit Tõkke.

Vanemate märade arvestuses pärjati Parima Eesti  Raskeveo mära tiitliga Natalja, kelle aretajaks on Silvia Keskküla, omanik Viktoria Kaasik.

Parima noore mära tiitli pälvis Neti, kelle aretajaks ja omanikuks on Andres Supp.


 
 
Demonstratsioonid
 
Parimate väljakuulutamisega XIX Eesti Raskeveohobuste Päev veel ei lõppenud, peamiselt pealtvaatajaile hakati demonstreerima Eesti raskeveotõugu hobuste kõige mitmesugusemaid kasutusviise. Tõendati,  et nad sobivad suurepäraselt hobihobusteks, samas saab neid edukalt kasutada koolisõidus ja rakendispordiski.
 
Esmalt näidati raskeveohobust koolisõidus. Aplausi pälvinud etteaste tegid Sigrid Sild ja Anu Reigole kuuluv Eesti raskeveo tõugu märag Häidseq. Muusika saatel esitasid koolisõidu-etenduse Geiri Sults ja täkk Kasper.


 
Järgnes juba rakendite sümboolne võistlusetteaste, Johanna Setälä Kulleriga esitas koolisõiduprogrammi ning osales rakendite võistlusel, kus siiski tunnistati Nurmenuku Puhkekeskuse võistluspaari Maarja-Liisa Sultsi ja Kuldar Matu paremust.


 
Raskeveohobuste päev Nurmenuku talus lõppes traditsioonilise maksimaalveo etendamisega, üks tonn kaaluvat veokelku vedas Peeter Nurmiku juhendamisel Eesti raskeveohobune Kaimar.
 

 
Raskeveohobused röövivad südameid
 
Ürituse külastajad kommenteerisid raskeveohobuste päeva ainult ülivõrdeis.  "Inimesed ja hobused olid kõik väga toredad. Üks paremaid ja südamlikumaid üritusi, kus ma olen käinud," kiitis kirjanik ja hobufanaatik Kati-Saara Vatmann, rõhutades eraldi taluperenaise Viktoria Kaasiku pühendumust hobusekasvatusele. Kirjanikuga nõustus Ida-Virumaa hobusekasvataja Rene Tarum, kes hakkas Pärnumaale sõitma juba üritusele eelneva neljapäeva õhtul kell seitse ning jõudis kohale öösel kell üks.  Ta kiitis samuti Nurmenuku rahva jõupingutusi, põhjendades ühtlasi, miks ta selle ligi 350kilomeetrise matka ette võttis: "Raskeveohobustega on nagu kuradiga. Esmalt võtab sõrme, siis võtab käe ja seejärel võtab sinu enda. Eks seepärast ma täna siin olengi."