XXVII SUNSHINE TOUR- planeeritust varem lõppenud takistussõidufestival Hispaanias

Foto: erakogu

Viimati külastasin Dehesa Montenmedio ratsakeskust üle 20 aasta tagasi. Tookord toimusid parkuurid korraga 3 võistlusväljakul, mis tundus väga uhke ja suurejooneline.

Tänaseks on Sunshine Tour üks Euroopa moodsamaid ratsavõistlus keskuseid:

  • 9 muruväljakut
  • 10 altkastetavat liiva-fiibertektstiil väljakut, millest 4 kaetud telgiga, kaitseks nii päikese, kui vihma eest.

*  võistluskeskuse territoorium:500ha (5 km²)

*  966 püsivat 3x3m tallikohta

*  1060  ajutist väliboksi

*  190 telki varustuse tarbeks

Oli au töötada nendel võistlustel kohtunikuna Hillar Taltsil ja siinkirjutajalgi. Lisaks kohtunikele said töökogemuse ka korrapidajad Ingrid Pruual ja Ülle Taru.  Planeeritud neljast nädalalast õnnestus toimetada vaid kahel, kuna Valencias valla pääsenud herpesviirus lõpetas enamuse Euroopa võistlustest ennetähtaegselt eelmisel nädalal.

Nüüd mõne reaga kohtunike töökorraldusest.

Võistlused toimuvad korraga 7-8 võistlusväljakul. See eeldab sekretäridelt kohutavalt keerulise logistikaülesande lahendamist igal õhtul.

Näide: võistlejal on 6 erinevas vanuses hobust. Samal ajal peaks ta võistlema korraga 4 väljakul. Sekretariaadi ülesanne on paigutada sportlase hobused stardijärjekordades nii, et tal oleks võimalik soojendada ja võistelda igal väljakul. Ja selliseid sportlasi on sadu.

Kohtunikud saavad igal õhtul WatsApi kaudu juhise, millisel väljakul nad järgmise päeva jooksul töötavad. Korraga on tornis kaks kohtunikku, kellest ühel peaks olema hispaaniakeele oskus.

Kuna stardijärjekordades toimuvad pidevalt muudatused, kostab raadiojaamast katkematu ringmasteri informatsioon väljakule tulevatest ja olevatest võistlejatest: „proxima en pista treinta y cinco, cuatrocientos cincuenta y uno, despues ciento treinta y dos“. Ja muudatused toimuvad ikka seepärast, et mõnel teisel väljakul täiesti arusaadavalt sportlase start hilineb.

Hobused on varustatud elektrooniliste numbritega, mis peaksid väljakule sisenedes saatma hobuse numbri ja andmed arvuti kaudu timingupidajale. Nagu ikka tehnoloogiaga tavaks, julgelt 5% kiipidest ei toiminud ja siis peab kohtunik suutma kiiresti leida õige hobuse ja õige ratsaniku stardijärjekorrast käsitsi.  Nii, et tööd jagub.

Õnneks või õnnetuseks on startijaid palju, tihti üle 200, nii et mõnel väljakul peetigi päevas 2 parkuuri.

Paari päevaga harjus rütmi- ja eripärasustega ning päev oli jälle päikeseline.

Kokkuvõtteks: suurvõistluste kogemus on alati silmaringi avardav ning hariv. Keerukad olukorrad on alati lahendatavad, oleks vaid tahtmist ja pealehakkamist.

Kahjuks jäi sel aastal herpesviiruse tõttu võistlus 3 nädalat lühemaks.

Võstluste kodulehelt leiab mõndagi huvitavat ja ülevaatlikku: www.sunshinetour.net/en/facilities