Ponikarikas saab 15-aastaseks

2019. aastal tähistab takistussõidu võistlussari Ponikarikas 15. sünnipäeva. Alates 2004 läbiviidav sari toimub juba 15 hooaega. Ponikarika sõidud on suunatud kuni 16-aastastele ratsutajatele ponidega turjakõrgusega kuni 148 cm. Alates järgmisest aastast toimuvad kõik ponisportlastele suunatud võistlussarjad Ponikarika egiidi all ühe sarjana. Ponikarika eestvedajaks on Tondi Ratsaspordiklubi teenekas treener ja ponispordi arendaja Sirje Argus. Läheneva sünnipäeva eel küsitleti Ponikarika sarja võitjaid läbi aegade ja kogutud lühiintervjuud avaldatakse lugejatele alates detsembrist.

Ponikarika sõitudes osalejate hulgast on välja kasvanud mitmeid ratsasportlasi ja kahtlemata täidab sari noorsportlaste pealekasvu funktsiooni. Ratsamaailmas on Ponikarikal osalejatest tuntumad My Relander, Berit Lehtsaar, Kaia Loviisa Kink, Linda Randpere, Kati Raidma, Kristjan Sinikas, Kippen Närep jpt. Ponikarikat võib pidada alustavatele sportlaste olulisemaks võistlussarjaks ja omamoodi kohustuslikuks ürituseks. Nii saavad sarnase huviga noored võistluskogemuse kõrval võimaluse omavahel tuttavaks saada ja leida uusi sõpru. Mitte vähem oluliseks võib pidada Ponikarikal saadud kogemust meistrivõistlusteks ettevalmistamisel.

Sirje Argus’e sõnul on ponidele suunatud parkuure toimunud juba aastast 1998. Ponikarikas kutsuti ellu Soome eeskujul, kui loodi sõprussuhteid ja oli millest malli võtta. Oli aeg, kui erinevaid karikasarju tuli lainena. Ponikarika eesmärk oli muuta ponivõistlusi huvitavamaks, et ratsutajatel oleks võimalus võistelda ka mujal tallides. Sari võeti väga hästi vastu ja see läks kohe käima. Tondi ja Veskimetsa poniratsutajate kõrvale hakkas tekkima teisi kohti, kus just ponide ja ponisportlastega rohkem tegeleti. Muidugi on ponisõitjatega tegelemine oluline – sealt kasvab peale uusi sportlasi. Nii on näiteks alustanud ka Tiit Kivisild, Siret Saks, Maarja Martinson, Merle Annusver ja ka Paul Argus jne ja tänapäevani on hulk neist ratsaspordis pildis.

Aja jooksul on nii sarja formaati kui kõrgusi muudetud. Sari on olnud nii talviste kui suviste etappidega, erinevate kõrguste ja raskusastmega. Kõrgema taseme sõidu finaalsõite on peetud ka hobumaailma tähtsaima võistluse Tallinn International Horse Show raames. Alates 2018 a pääsevad poniratsutajad Saku Suurhallis toimuvale Tallinn International Horse Show sõitu edetabeli alusel.

Võitjate lühiintervjuud

Ponikarika võitjad on kahtlemata eeskujuks ja julgustajaks praegustele sarjas osalejatele. Ponikarika korraldajate algatusel küsitleti 29-t sarja võitjaid aastast 2009 ja kogutud lühiintervjuud avaldatakse alates detsembrist Ponikarika Facebookis ja Instagrammis ning www.hobumaailm.ee veebis.

Ponikarikas 2019

Sünnipäeva aastal toimub Ponikarikas eraldi talviste ja suviste etappidega ja tavapärasest pidulikumalt. Alates 2019 koondab Ponikarikas enda alla seni eraldi korraldatavat Väikeponide Karikasarja. Lisatud madalam sõiduarvestus annab hea võimaluse alustavatele sportlastele ja kohendatud punktiarvestus loob õiglasema konkurentsi. Senise Väikeponide Karika võistlussarja asendab Ponikarika Mini Cup punktiarvestus kuni 130 cm turjakõrgusega ponidele. Sarja raames on avatud kõrgused Väikese, Keskmise ja Suure ringi arvestuses. Korraldajad ootavad rohket osavõttu ja uusi võistlemisega alustajaid.

Ponikarika tiimid

2018 aastal hoo sisse saanud tiimide punktiarvestus jätkub ka järgmisel aastal. Tiimina punktide kogumine on vabatahtlik ja eraldi parkuure selles arvestuses ei toimu. Tiimid moodustatakse loosi tahtel 3-liikmelistena. Tiimid koguvad punkte Ponikarika sõitudes ja tiimidele antud ülesannete täitmise eest. 2018 aastal osales tiimide arvestuses 11 tiimi.

Ponikarika tiimi võitjad 2018
Ponikarika tiimiarvestuse võitjad Katrin Liivamägi ja Moona Maria Ernets 2018 a Eggersmanni auhindadega

Kostüümiratsutamine

Ponikarika suve etappide finaalis toimub ka järgmine aasta kostüümisõit. Ülimenukas etendus saab oma järje Perila Tallides toimuvas finaalis peale ametliku osa lõppu. Korraldajad usuvad, et kostüümisõidust saab iga-aastane traditsioon ja see pakub elamust ka pealvaatajatele.

Kostüümiratsutajad kohtunike Zenja Fokini ja Dina Ellermanniga 2018 a Juurimaa tallis

Suvine treeninglaager

Koostöös Juurimaa talli ja Soome koondise ponitreeneriga toimub suvel treeninglaager poniratsutajatele. Treeninglaager toimub mitme päevasena ja lõppeb treeningvõistlusega. Eesmärk on anda poniratsutajatele võimaluse saada uusi kogemusi ja rikastada ponitreenerite treeningvõtteid. Lisaeesmärk on pakkuda ühtsemat kogukonnatunnet ponidega võistlejatele.

Ponikarika toetajad

2019 aastal toetavad sarja läbiviimist hobusöötade tootja Havens ja ratsavarustuse tootja Fair Play. Tiimide arvestust toetab hobusöötade tootja Eggersmann. Mini Cup arvestust toetab Tondi Ratsaspordiklubi.