Lõppes talvine Havensi Ponikarikas 2019

Havensi Ponikarika 2019 Keskmise Ringi karikavõitjad: Hedi Voor-Voort, Catreen Rebeca Johanson ja Liis Tishler. Foto: Celin Lannusalu Havensi Ponikarika 2019 Keskmise Ringi karikavõitjad: Hedi Voor-Voort, Catreen Rebeca Johanson ja Liis Tishler. Foto: Celin Lannusalu

Ponikarikas on takistussõidu võistlussari kuni 16-aastastele ratsutajatele, kes võistlevad ponidega. Sarjas osalevad ratsutajad väikeste hobustega, kelle turjakõrgus on kuni 148 cm. Ponikarikal on talvine ja suvine hooaeg, mis koosneb mitmest etapist ja finaalist. Võistluspaarid saavad hüpata kolme kõrgust ja koguda punkte neljas arvestuses – Mini Cup, Väike Ring, Keskmine Ring ja Suur Ring. Igas arvestuses antakse välja kolm võidukarikat kogutud punktide paremuse alusel ja auhinnatekid võitjatele. Ponikarika sarja on korraldatud alates 2004. aastast. Sellel aastal tähistab Ponikarikas 15-aasta sünnipäeva.

Hobusöötade müüja Havens toetab ponide karikasarja teist aastat. Rõõmsaks teeb korraldajaid suurenenud osavõtt ja osalemine klubidest, mis varem nii aktiivsed ei olnud. Etappidest võttis osa 135 poniratsutajat, kellest Mini Cup arvestuses sõitis kaasa 16 last. Noorimad võistlejad olid kaks 9-aastast tüdrukut. Enamus võistlejatest olid neiud, noormehi võttis sarjast osa 2. Kokku toimus 4 etappi (Veskimetsa, Tondi, Suuresti, Kurtna) ja finaal (Rahula). Havensi Ponikarika 2019 üldjuhend on avaldatud Eesti Ratsaspordi Liidu kodulehel.

Havensi võidutekk. Foto: Celin Lannusalu
Havensi võidutekk. Foto: Celin Lannusalu

 

Mini Cup karikas. Foto: Celin Lannusalu
Mini Cup karikas. Foto: Celin Lannusalu
Havensi Ponikarika rosetid. Foto: Celin Lannusalu
Havensi Ponikarika rosetid. Foto: Celin Lannusalu

Uuendused 2019

2019 ühendati seni eraldi sarjadena toimunud Väikeponide Ponikarikas ja Ponikarikas. Väikese Ringi arvestusse lisati punktide kogumise võimalus mini ponidega (ponid turjakõrgusega kuni 130 cm) võistlejatele – arvestuse nimeks sai Mini Cup. Uut arvestust asus toetama Tondi Ratsaspordiklubi.

Muudatuse tingis sarjades osalejate kattumine ja liigne ressursi kulutamine etappide korraldamisele. Sarjade ühendamine aitab sõitjatel paremini planeerida võistlustel osalemist ja tagab ühtsema võistluste korraldamise. Suurenenud osalejate arv võimaldab korraldajatel läbi viia etappe iseseisva võistluspäevana, mida varem tehti poniratsutajatele mõeldud mõne parkuurina suuremate võistluse raames. Nagu näitas osalejate arvu kasv, võeti muudatus hästi vastu. Sarja punktiarvestus vajab küll kohendamist, kuid valitud suuna valikuga võib rahule jääda.

Suur tänu sarja toetajatelele Havens ja Tondi Ratsaspordiklubi ning etappide korraldajatele!

Suure Ringi sõitjad: Mia-Marleen Lanno ja Lene Varula Havensi auhinnaga. Foto: Celin Lannusalu
Suure Ringi sõitjad: Mia-Marleen Lanno ja Lene Varula Havensi auhinnakotiga Veskimetsas. Foto: Celin Lannusalu

Ponikarika kõrgused

Kõige suurema osalejate arvuga kõrgusel 75 cm ehk Väikeses Ringis tehti igal etapil keskmiselt 70 starti. Antud ringis oodati starti eelkõige võistlemisega alustajaid ja võistluskogemuseta ponisid. Keskmist Ringi sõideti kõrgusel 85 või 90 cm, millel startis igal etapil u 50 poniratsutajat, Suures Ringis kõrgusel 100 või 105 cm startis igal etapil u 12-15 ratsutajat. Rekordarv ponistarte tehti veebruaris Veskimetsa Ratsakeskuses – üle 170!

Mini Cup ja Väikese Ringi arvestuses osalejad Tondi etapil. Foto: Celin Lannusalu
Mini Cup ja Väikese Ringi arvestuses osalejad Tondi etapil. Foto: Celin Lannusalu

Esimest aastat Ponikarika korraldamises osalenud Reimo Karus Suuresti tallistjäi osalemisega igati rahule: ”Suuresti talli uues maneežis ei ole enne nii palju sõitjad korraga peal olnud. Meie jaoks oligi tähtis seda testida ja vajalikud muudatused teha. Lisaks oli see väga hea võimalus meie talli ratsakooli õpilastele sõita koduväljakul, see motiveeris ka nooremaid võistlemisega alustama. Oleme selle võimaluse eest tänulikud!”.

Etappidel sõideti kahefaasilist parkuuri, finaalis ümberhüpetega parkuuri. Rahulas toimunud finaal oli hea võimalus harjutada ka eelseisvateks sisemeistrivõistlusteks. Kõik meistrivõistlustel osalejad olid Havensi Ponikarikal sõitjad, hoidsime neile 21. aprillil Ruila tallis toimunud võistlusel pöialt!

Finaalsõidud Rahula tallis

Havensi Ponikarika 2019 finaalsõit toimus 14. aprillil Rahula tallis. Võitjad selgitati välja ümberhüpetega parkuuris. Lisaks Väikese, Keskmise ja Suure Ringi võitjatele selgitati välja Mini Cup arvestuse esikolmik mini ponidel võistlejate seast. Finaalsõidud olid üllatuslikud ja osade ratsutajate jaoks üsna dramaatilised. Seni ringide punktiarvestust juhtinud ratsutajad ei suutnud kahjuks oma positsioone säilitada ja kuni viimase sõitjani püsis pinge, kes punktide arvestuses karikatele pretendeerivad. Emotsionaalselt oli favoriitidel keeruline pinget taluda ja kõikide noorte närvid ei pidanud sellele vastu. Nagu spordis ikka, on kellegi ebaõnn teiste võimalus ja seda ei jäetud kasutamata. Elektroonne ajavõtusüsteem ja onlines stardinimekirjade ja tulemuste kajastamine rõhutas võistluse tähtsust veelgi.

20 kg torti Pagaripoistelt. Foto: Celin Lannusalu
20 kg torti Pagaripoistelt. Foto: Celin Lannusalu

Finaali võitjad

Finaalis läks esikoht Mini Cup arvestuses Tess Maimu Dunning’ile poniga Mandel Tondi Ratsaspordiklubist, teine koht Mairon Kirsch’ile poniga Palas Viru Ratsust ja kolmas koht Karita Beilmann’ile Pärnumaa Ratsaspordiklubist.

Väikese Ringi võitis ennustamatult Andra Küber poniga Rosenda Audruranna Ratsaspordiklubist, hõbe läks Kätrin Kristelle Nõmm’ele poniga Tormis Tondi Ratsaspordiklubist ning pronks Trinity Õismets’ale poniga Harmony Massu Ratsaklubist.

Mini CUp arvestuses osalejad: Helena ja Mairon Kirsch, Tess Maimu Dunning ja Liisa Rehepapp. Foto: Celin Lannusalu
Mini Cup arvestuses osalejad: Helena ja Mairon Kirsch, Tess Maimu Dunning ja Liisa Rehepapp. Foto: Celin Lannusalu

Andra Küber osales Ponikarikal esimest aastat: ”Ponikarikas on mega äge! Sõidan seda kindlasti kaasa kuni poniaastate lõpuni…siin sain lahti takistuste kartusest ja kukkumise hirmust. Lisaks sai mu poni kõhu Havensi auhinnamüslist kenasti täis”.

Keskmise Ringi finaalsõidu võitis Liisbet Talisoo poniga Hubba Bubba Audruranna Ratsaspordiklubist, teisele kohale tuli Hedi Voor-Voort poniga Donna Pärnumaa Ratsaspordiklubist ning kolmandaks Emma-Elisa Randväli poniga Macho Tondi Ratsaspordiklubist.

Klubikaaslased Liisbet Talisoo ja Andra Küber Havesi auhinnajopedega. Foto: Erakogu
Klubikaaslased Liisbet Talisoo ja Andra Küber Havesi auhinnajopedega. Foto: Erakogu

Suure Ringi finaalis võitis Lene Varula poniga Monsson Viljandimaa Ratsaspordiklubist, teine oli Kadriann Kummer poniga Melody J Tondi Ratsaspordiklubist ja kolmas Katariina Tomann noore poni Romanesca’ga samuti Tondi Ratsaspordiklubist.

*Rahula talli finaali tulemused on leitavad Equipe’s.

Karikavõitjad

2019 Havensi Ponikarika ja Mini Cup punktiarvestuse karikad ja tekid jagunesid järgmiselt.

Mini Cup karikavõitjad: I Karita Beilmann Pärnumaalt (treener Janely Saar), II Liisa Rehepapp Tondilt (treener Sirje Argus), III Mairon Kirsch Lääne-Virumaalt (treener Helene Proover).

Karita Beilmann poniga Arabella - Mini Cup karikavõitja. Foto: Celin Lannusalu
Karita Beilmann poniga Arabella – Mini Cup karikavõitja. Foto: Celin Lannusalu

Väikese Ringi karikavõitjad: I Grete Laasnurm Tondilt (treener Sirje Argus), II Kätrin Kristelle Nõmm Tondilt (treener Sirje Argus), III Gelin-Desire Soeson Saaremaalt (treener Anne Udeküll). Gelin-Desiree Soeson osales enamusel etappidest ja ei pidanud seda kaugeks isegi Saaremaalt tulles: ”Tähtsaim minu jaoks oli saada kogemust ja leida uusi sõpru. Olin karika võidu üle väga üllatunud ja rõõmus!”.

Grete Laasnurm poniga Olympia. Foto: Celin Lannusalu
Grete Laasnurm poniga Olympia. Foto: Celin Lannusalu

Keskmise Ringi karikavõitjad: I Hedi Voor-Voort Pärnumaalt (treener Janely Saar), II Catreen Rebeca Johanson Suurestist (treener Kaidi Lunter), III Liis Tishler Niitväljalt (treener Anni Kaljund).

Hedi Voor-Voort unicorniga Donna. Foto: Celin Lannusalu
Hedi Voor-Voort unicorniga Donna. Foto: Celin Lannusalu

Suure Ringi karikavõitjad: I Emma-Elisa Randväli Tondilt (treener Sirje Argus), II Lene Varula Viljandimaalt (treener Kertu Klettenberg), II Natali Teesalu Pärnumaalt (treener Janely Saar).

Emma-Elisa Randväli poniga Macho. Foto: Celin Lannusalu
Emma-Elisa Randväli poniga Macho. Foto: Celin Lannusalu

*Suure Ringi punktiarvestuses jagati II koha karikad punktiarvestuses tehtud eksimuse tõttu kahele poniratsutajale. Havensi Ponikarika 2019 punktiarvestus on leitav Eesti Ratsaspordi Liidu lehel.

Tähtis on osavõtt, mitte võit!

Janeli Saar treenib poniratsutajaid Valgeranna tallis Pärnumaal. Oma õpilaste edu kohta vastas ta nii: ’’Läbi talve kestnud Havensi Ponikarikas 2019 oli meie ôpilastele edukas. Kokku osales minu ôpilastest 5 poniratsanikku, kellest 3 võitsid punktiarvestustes ka karikaid – Mini Cup vôitja Karita Beilmann Valgeranna Talli tunniponil Arabella, Keskmise Ringi vôitja Hedi Voor-Voort oma unicornil Donna ja Suures Ringis II koha võitnud Natali Teesalu Valgeranna talli ponil Tesko. Birgit Adler ja poni Retro ning Eva Clemencet ja poni Tukit harjutasid enda jaoks uut kôrgust ning Fair Play karikasarjal proovime saada kirja paremaid tulemusi. Minu käe all on lapsed treeninud 3-4 aastat. Leian, et parimate tulemuste saavutamiseks peab olema hea kombo kolmest osapoolest – ôpihimuline ôpilane, aus hobune ja sobiv treener. Ponikarikal osalemine annab hea tagasiside paarist, milline on nende tase, vôrreldes teiste Eesti poniratsanikega. Tähtis pole vôit, vaid osavôtt. Heade tulemuste taga on ikkagi tôsine töö ja sada muud asjaolu ja eks pisut ônne peab ka olema. Ootame huviga, mida uut toob meile Fair Play Ponikarikas!’’.

Ponikarika osalejad Rahula tallis. Foto: Celin Lannusalu
Ponikarika osalejad Rahula tallis. Foto: Celin Lannusalu

Tondi Ratsaspordiklubi juhataja Sirje Argus on väga pikaajalise kogemusega treener ja tema õpilased tõid ka seekord koju mitu auhinnalist kohta. Lisaks lööb Sirje kaasa Ponikarika korradamises ja jagab oma kogemusi sarja edendamisel. Sirje pikka juttu ei tee ja eelistab sõnadele tegusid. Sirje Argus on justkui ponispordi nurgakivi, kelle panust ei ole võimalik alahinnata.

Juurimaa talli perenaine ja ponitreener Kristiina Raudnagel peab Ponikarikat suurepäraseks võimaluseks alustavatele võistlejatele: ”Huvi võistlemise vastu on tallides suur. Seda näitab ka hüppeliselt kasvanud osalejate arv, sest võistlussari on tehtud lastele nii põnevaks”.

Kristiina Raudnagel Juurimaa talli poniratsutajatega Suuresti etapil. Foto: Celin Lannusalu
Kristiina Raudnagel Juurimaa talli poniratsutajatega Suuresti etapil. Foto: Celin Lannusalu

Ponikarikas tänab kõiki pühendunud treenereid, lapsevanemaid, etappide korraldajaid, vabatahtlike ja fänne, kelle toel ja abiga see sari toimuda sai. Samuti aitäh meie tublidele osalejatele ja uustulnukatele – ärge kurvastage kui seekord rosette ei tulnud. Ponikarikal osaledes võite leida sõpru kogu eluks ja tunda rõõmu igal etapil kohtudes ning üksteisele kaasa elades. Samuti lugege Ponikarika võitjate intervjuusid uudiste veebist Hobumaailm ja õppige nende kogemustest!

Kes Havensi Ponikarikal osalemises kahtles või sportlikku vormi alles kasvatas, võib sarjaga ühineda välihooajal. Ootame kõiki ponisõpru võistlema!

Ehedad emotsioonid finaalis! Foto: Celin Lannusalu
Ehedad emotsioonid finaalis! Foto: Celin Lannusalu

Välihooajal jätkab Fair Play Ponikarikas 2019

Poniratsutajate takistussõidu võistlussari jätkub Hobukeskuse poolt esindatud brändi Fair Play suviste etappidega juba 27.aprillil Perila Tallides. Kokku toimub 5 etappi ja finaal. Sarja üldjuhendiga on võimalik tutvuda Eesti Ratsaspordi Liidu veebilehel. Infot Ponikarika sarja toimumise kohta saab jälgida Instagrammi kontol ponikarikas.

Marisa McCourt Ponikarika tõket ületamas. Foto: Laura Pedjak
Marisa McCourt Ponikarika tõket ületamas. Foto: Laura Pedjak
Vabatahtlikud abilised Rahulas. Foto: Celin Lannusalu
Vabatahtlikud abilised Rahulas. Foto: Celin Lannusalu