Takistussõidu võistlussari Ponikarikas tähistab 2019. a 15-aasta sünnipäeva. Aastate jooksul on kogunenud arvestatav hulk poniratsutajaid, kes on Ponikarika sõitudes osalenud ja karikaid võitnud. Kõiki neid ühendab suur pühendumine, takistussõidu hasart ja armastus ponide vastu. Palusime võitjatel vastata küsimustele ja jagada meiega oma kogemusi. Lühiintervjuudest tekkinud sari on põnev lugemine praegustele poniratsutajatele ja hea meenutus kõigile Ponikarika sarjas osalejatele. Head lugemist, meenutamist ja inspiratsiooni!
Küsimustele vastas Berit Lehtsaar (17), Talvise ja Suvise Ponikarika võitja 2013.a kõrgusel 70-75 cm ja Suvise Ponikarika võitja 2014.a kõrgusel 85 cm.
Kui vanalt alustasid ratsutamisega? Milline oli sinu võistlusponi?
Ratsutamisega alustasin väga varakult ja esimesel võistlusel osalesin juba kuue aastaselt poniga Popi. Hiljem sai minu võistlusponiks meie omakasvatatud Little Puma, hüüdnimega Pummi. Ta on musta värvi väikeponi. Iseloomult on ta sõbralik ja uudishimulik, kuid võõraste suhtes veidi pelglik. Kui Puma sai nelja aastaseks hakkasime juba koos esimestel võistlustel käima. Koos me arenesime ja saime kindlust juurde ning peagi olime väga edukas paar poniradadel. Pummi on suure hingega poni, kes nautis võistlemist ja koostööd ratsanikuga.
Mis on takistussõidus kõige olulisem ja kuidas saada häid tulemusi? Miks valisid just takistussõidu?
Takistussõidus on tähtis usaldus ja koostöö hobusega. Ratsanik ei tohiks nõuda rohkem, kui hobune võimeline on, siis hobune ei keeldu tegemast seda, mida temalt küsitakse. Hobune peaks olema partner mitte töövahend. Olen valinud takistussõidu, sest see on mind alati huvitanud ja pakub piisavalt pinget. Kindlasti on sellele kaasa aidanud ka see, et minu vanemad tegelesid sellega ja kodus on alati pigem takistussõiduhobused olnud.
Miks peaks osalema Ponikarikal?
Ponikarikas on tore võistlus, mis annab võimaluse konkureerida teiste enda vanuseklassi võistlejatega ja ponidega. See motiveerib noori sihikindlalt treenima, et saavutada iga etapiga järjest paremat positsiooni.
Vaata kuidas poni Pummi ja Berit patside lehvides Kukrumäel Ponikarika 2013.a sõitudes osalesid!
Milline võistlus on olnud seni kõige ägedam ja miks?
Ägedaid võistluseid on olnud tohutult palju. Kindlasti Laulukaare all toimunud Jumping Tallinn 2017 ja igal aastal toimuv Tallinn International Horse Show on olnud minu jaoks Eestis toimuvatest võistlustest kõige erilisemad. Muidugi kõik rahvusvahelised võistlused on väga toredad, neist meeldejäävaimateks peaks hetkel võistluseid HEST 2018 ja Harmony Park Equestrian Tour 2018.
Mis kõrgusel võistled hetkel ja mis hobusega?
Hetkel võistlen kuni 135 cm radadel. Kuigi võistlushobuseid on mul mitu, siis pean hetkel oma põhihobusteks Solei Soleid ja Stannust.
*Berit on mitmekordne takistussõidu Eesti meister erinevates klassides ja võitnud hulganisti erinevaid tiitleid. Kindlasti on Berit suureks eeskujuks meie ponisõitjatele praegu!